• Дієта часів Палеоліту: чи корисна вона?

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Понеділок, 31 серпня 2015 року
Палеолітична дієта — основа харчування людей, що жили між 2,5 млн і 10 тис. років тому. На думку багатьох дослідників і дієтологів, палеолітична дієта найбільш підходить для сучасного життя. Чи так це насправді?
Прихильники палеолітичної дієти стверджують, що з біологічної точки зору людині найбільше підходить дієта мисливців і збирачів, до якої наш організм адаптувався протягом кам’яного століття. І, оскільки наша генетика мало змінилася відтоді, цей аргумент на користь палеолітичної дієти цілком обґрунтований.
Яким же був раціон людей того часу? Основним джерелом їжі було полювання. Люди періоду палеоліту полювали, щоб добути м’ясо, ловили рибу, а також збирали горіхи та ягоди.
Виходячи з цього, вченими був складений палеолітичний раціон. Залежно від варіанту дієти, можуть бути деякі розбіжності, але в цілому палеолітична дієта зводиться до таких принципів:
1. Дозволяється м’ясо (в основному дичина), риба, фрукти і ягоди, горіхи, коріння рослин, мед, гриби та яйця.
2. Виключаються з раціону продукти, які не можна їсти сирими: зернові (кукурудза, пшениця, рис тощо), крохмалисті овочі (квасоля, картопля), певні фрукти та горіхи (оливки, кеш’ю) і мілкий цукор.
3. Також виключаються молочні продукти (що вважаються після-землеробським продуктом) і алкогольні напої (оскільки вони отримані в наслідок бродіння).
Прихильники цієї дієти стверджують, що, дотримуючись палеолітичної дієти, ризик захворіти так званими «сучасними хворобами» — діабетом, раком, серцевою недостатністю — значно знижується. Причина цього якраз у тому, що наші сучасні харчові звички й уподобання несумісні з доісторичної анатомією. Сьогодні 70% щодня необхідної нам енергії людина отримує з їжі, яку первісні люди їли дуже рідко або не їли зовсім.
Однак перш, ніж твердо стверджувати про користь палеолітичної дієти, необхідно знайти відповідь на питання: чи дійсно сучасна людина біологічно ідентична людині кам’яного віку і чи дійсно їжа первісних людей підходить нам більше.
Відповідаючи на питання щодо нашої генетичної схожості з людиною кам’яного століття, біологи-еволюціоністи кажуть: люди ніколи не припиняли свого розвитку. Немає жодних підстав вважати, що ми генетично ідентичні людям, які жили в епоху плейстоцену, оскільки різні гени змінюються з різною швидкістю.
Але, незважаючи на сумнівну генетичну схожість з печерною людиною, палеолітична дієта все ж може виявитися корисною для здоров’я сучасної людини.
В порівнянні з дієтою, що містить продукти швидкого приготування, смажене, солодке і т.п., палеолітична дієта, безсумнівно, набагато корисніша. Але чи буде палеолітична дієта корисніша сучасної здорової дієти?
В одному з проведених досліджень взяли участь 70 жінок-добровольців віком у середньому 60 років. Жінки страждали ожирінням. Учасниці експерименту були поділені на дві групи: перша група дотримувалася палеолітичної дієти, друга — скандинавської дієти. Особливістю скандинавської дієти є знежирені молочні продукти і продукти, багаті клітковиною (цільнозернові пластівці). При цьому, в дієті спеціально не виключаються будь-які страви.
Тривалість проведення експерименту становила два роки. В кожній дієті підтримувалися задані пропорції вуглеводів, жирів і протеїну.
Через деякий час після початку експерименту, учасницям першої та другої груп вдалося скинути вагу. Через півроку жінки з першої групи (палеолітична дієта) втратили більше ваги, і об’єм їх талії став менше, в порівнянні з жінками з другої групи (скандинавська дієта).
Однак через 2 роки, між двома групами учасниць різниці у вазі не виявилося. Спостерігалися деякі відмінності в рівнях вмісту шкідливих жирів в крові, але ці значення були в межах норми. За словами учасниць експерименту, цих дієт досить складно дотримуватися: складно дотримуватися заданого балансу поживних речовин.
Таким чином, твердження про абсолютну корисність палеолітичної дієти в порівнянні зі здоровим раціоном (підкреслюємо — здоровим), є сумнівним. Якщо у вас немає якихось особливих проблем зі здоров’ям, не варто уникати вживання молочних продуктів і злаків. Що стосується зниження ваги, то мати бажаний ефект буде тільки дієта в комплексі з фізичним навантаженням.

Читайте також:
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...