• Традиції здорового життя у різних народів світу

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Четвер, 8 жовтня 2015 року

Незважаючи на універсальний характер поняття «здоровий спосіб життя», кожен, хто вирішує для себе дотримуватися цих принципів, формує свій уклад життя. Те саме стосується і людей, що проживають в межах певної країни: кожна нація має свої звички та погляди щодо того, що означає «здоровий спосіб життя». Давайте подивимося, які кроки на шляху до цього робить та чи інша країна.

За оцінками експертів, в США на охорону здоров’я йде близько 16% ВВП (за даними на 2008 рік), на другому місці стоїть Швеція — 7,2%, за нею йде Японія — 6,6% і завершує цей рейтинг Китай — 1,7%.

Здоровий спосіб життя по-американськи


Для американців боротьба за здоровий спосіб життя починається з боротьби із зайвою вагою: число людей, які страждають від ожиріння, зростає з кожним роком. За прогнозами, у 2030 році кількість людей із нормальною вагою становитиме не більше 14%.

Уряд намагається допомогти своїм громадянам у вирішенні цієї проблеми, створюючи різні програми, мета яких — не допустити розвитку захворювань і зберегти здоров’я нації. Одна з таких програм — «Здорові Люди-2010» — ставила на меті оздоровлення нації та усунення різниці в якості життя серед різних соціальних верств, а також підвищення якості та тривалості здорового життя.

сша1

В США число людей, які страждають від ожиріння, зростає з кожним роком. Фото: John Moore/Getty Images


Як і для кожної розвиненої країни, для людей, що проживають в США, проблема ожиріння йде пліч о пліч з проблемою малорухливого способу життя. Боротьба з гіподинамією для американців — відвідання басейнів і спортзалів. Люди, які можуть дозволити собі це — роблять це регулярно. Як правило, до цього числа відноситься й середній клас — для них це абсолютно матеріально доступно.

У харчуванні американці, які уважно відносяться до здорового способу життя, їдять багато овочів і мало — м’ясної їжі. Вибір здорової їжі — завдання не з легких. Навряд чи кожен зможе досконально вивчити етикетки на продуктах з повною інформацією про зміст білків, жирів, вуглеводів і різних добавок.

У боротьбі з курінням у США справа йде краще: серед людей різного віку — від мала до велика — йде активна пропаганда відмови від цієї шкідливої звички.

Тривалість життя серед американців: білі жінки — 80,8 року, білі чоловіки — 75,7 років, афроамериканки — 76,5 років, афроамериканці — 69,6 року.

сша2

Здоровий спосіб життя по-американськи: відвідання басейнів і спортзалів. Фото: Joe Raedle/Getty Images

Здоровий спосіб життя в країнах Заходу


І хоча Німеччина завжди славилася найкращою системою охорони здоров’я, а самі німці дбайливо ставляться до свого здоров’я, у лідерстві за здоровий спосіб життя серед європейських країн на сьогодні лідерство тримає інша західна країна — Італія. До Німеччини ми повернемося трохи пізніше, а поки спробуємо відповісти на питання — чому ж італійський спосіб життя був визнаний найбільш здоровим в Європі?

За останні 20 років італійці зробили необхідні кроки до здорового способу життя: скоротили вживання алкоголю та сигарет, перейшли до правильного харчування й активного способу життя.

италия1

У лідерстві за здоровий спосіб життя серед європейських країн на сьогодні лідерство тримає Італія. Фото: FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images


Це підтверджується й результатами міжнародного дослідження, що проводилося протягом 3 років. Якщо раніше серед італійців і французів було найбільше число смертності від хвороб, викликаних надмірним вживанням алкоголю, то зараз Італія займає останнє місце в Європі за захворюваністю на цироз печінки.

Заборона куріння у всіх громадських місцях в Італії, введена в 2005 році, також має свої результати: молоді люди курять менше, ніж старше покоління в їхньому віці. Найбільше число курців припадає на вікову групу 50–60 років. У результаті цього значно знизилося число захворювань на рак легенів в результаті паління. На сьогодні в Італії курять 33,6% чоловіків і 27,8% жінок. І нехай це все ж таки більше, ніж в деяких інших західних країнах, але в суспільстві спостерігається тенденція відмови від цієї звички.

италия2

На сьогодні в Італії спостерігається тенденція відмови від паління. Фото: Platt/Getty Images


Для німців турбота про здоровий спосіб життя закладена на генетичному рівні. Німці цінують і бережуть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких, а уряд, за допомогою системи охорони здоров’я, всіляко сприяє цьому.

германия1

Для німців турбота про здоровий спосіб життя закладена на генетичному рівні. Фото: Lars Baron/Bongarts/Getty Images


Зі шкільної лави німців навчають правильно харчуватися і зміцнювати своє здоров’я. Сучасні спортивні майданчики та велосипедні доріжки, продукти з повним зазначенням складу та калорійності, доступні центри оздоровлення та профілактики захворювань — ось що таке здоровий спосіб життя для жителів Німеччини. Враховуючи той факт, що витрати на лікування в державі займають більшу частину всіх бюджетних витрат, заходи щодо профілактики захворювань є менш витратними.
Тривалості життя серед чоловіків у Німеччині становить 78 років, жінок — 83 роки. Незалежно від віку, близько 71% німців мають гарне здоров’я.

германия2

Тривалості життя серед чоловіків у Німеччині становить 78 років, жінок — 83 роки. Фото: UWE ZUCCHI/AFP/Getty Images


Для людей, що проживають на території Швеції, здоровий спосіб життя — це постійна фізична активність будь-якого виду. Шведам подобається активний відпочинок: прогулянки, змагання, їзда на велосипеді. «Спорту усі віки покірні» — це про шведів: навіть люди похилого віку знаходять сили пройтися або побути на природі. Взимку в усіх школах проходить тиждень «спортивних канікул» — батьки з дітьми можуть покататися на лижах.
Тривалість життя серед шведів: для чоловіків — 78 років, для жінок — 83 роки.

швеция

Для людей, що проживають на території Швеції, здоровий спосіб життя — це постійна фізична активність будь-якого виду. Фото: JAN WOITAS/AFP/Getty Images

Здоровий спосіб життя на Сході: Китай і Японія


Більше половини китайців не в змозі оплатити медичні послуги: це можуть дозволити собі тільки 10% людей з сільської місцевості і не більше 25% городян.

У боротьбі за здоровий спосіб життя китайці не чекають допомоги від держави. Для китайців турбота здоров’я — традиційні практики оздоровлення, традиційна медицина і скромний, але правильний раціон. Щоденні заняття цигун або тай-цзи на свіжому повітрі людей усіх верств суспільства і всіх віків — невід’ємна характерна риса цієї країни.

китай1

Для китайців турбота здоров’я — традиційні практики оздоровлення. Фото: WANG ZHAO/AFP/Getty Images


Традиційна їжа китайців містить мало шкідливих продуктів. Основна її складова — рис, який доповнюється різними підливами з тушкованих овочів. Крім того, китайці дуже дбайливо ставляться до своїх традицій, зокрема в їжі.

Традиційні китайські та тибетські методи лікування — акупунктура, масаж, припікання, лікування травами тощо — як і раніше популярні серед китайців.

Тривалість життя в Китаї: чоловіки — 72 роки, жінки — 73 роки.

китай2

Щоденні заняття цигун або тай-цзи на свіжому повітрі людей усіх верств суспільства і всіх віків — невід’ємна характерна риса цієї країни. Фото: TEH ENG KOON/AFP/Getty Images


Японію прийнято вважати країною довгожителів, а її жителів — мудрецями, яким відомі таємниці довголіття та здорового життя. Що ж таке здоровий спосіб життя для японців? Відповідь на це питання дали японські вчені:

— їсти й спати в міру;

— давати роботу своєму мозку, але при цьому вміти розслаблятися після роботи;

— не одягатися занадто тепло;

— не хандрити;

— поважати один одного;

— не мати шкідливих звичок.

япония1

Японці — надзвичайно працьовита нація й ставлення до здоров’я у них особливе. Фото: YOSHIKAZU TSUNO/AFP/Getty Images


Середня тривалість життя серед японців: чоловіки — 78,7 років, жінки — 82,9 року.

япония2

Японія: здоров’я необхідно для повноцінної роботи. Фото: morguefile.com


Читайте також

Здоровий спосіб життя — простий шлях до довголіття

Здоров’я дітей з точки зору китайської медицини

Підписатися:

Коментарі