ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чому в дітей проявляється синдром гіперактивності?

Велика Епоха
Останнім часом синдром гіперактивності та дефіциту уваги у дітей спостерігається все частіше. Питання про те, що може викликати подібний стан, який серйозно заважає адаптації дітей у суспільстві, розглядається багатьма фахівцями.

Синдром гіперактивності та дефіциту уваги у дітей. Фото: Paula Bronstein/Getty Images
Синдром гіперактивності та дефіциту уваги у дітей. Фото: Paula Bronstein/Getty Images
За результатами різних досліджень, надмірною руховою активністю страждають від 2,2 до 18% дітей, причому у хлопчиків вона спостерігається в 4–5 разів частіше. Найчастіше синдром діагностують у віці 3–7 років. Раніше лікарі вважали такий стан патологічним і пояснювали його деякими розладами функцій мозку. Пізніше такий стан назвали «синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю» (СДУГ) і стали відносити до самостійних захворювань.

Ознаки СДУГ:


— Імпульсивність, емоційна нестабільність, плаксивість;

— Ігнорування норм поведінки;

— Непосидючість і метушливість;

— Погана концентрація уваги, пам’ять, затримка мовного розвитку.

Вважається, що даний синдром є наслідком порушення функцій центральної нервової системи. Дитина, що страждає на гіперактивність, погано засвоює інформацію, не здатна довго залишатися зосередженою, контролювати свої дії, проявляє при цьому неуважність, непосидючість та імпульсивність. З часом у таких дітей можуть з’явитися проблеми з навчанням.

Нове дослідження вченого з Медичної школи Нью-Йоркського Університету Ватсала Тхаккара показало, що найбільш ймовірна причина розвитку у дитини синдрому гіперактивності — нестача сну.

Проведені дослідження показали, що під час нічного сну у дітей з синдромом гіперактивності спостерігаються проблеми з диханням, що відбивається на якості відпочинку. При цьому, якщо в чотирирічному віці проблеми з диханням виникали у 20–60% випадках, то в семирічному — вже в 40–100%.

Дослідники висловлюють припущення, що якщо вдасться налагодити сон і дихання дитини, відхилення в поведінці також зникнуть.

Розуміння причин виникнення синдрому гіперактивності та дефіциту уваги є важливим для здоров’я дітей, оскільки з віком синдром може перерости в більш серйозні проблеми.