ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Яким має бути правильний сніданок?

Велика Епоха

Сніданок — головний, найбільш необхідний організму прийом їжі за весь день, і готувати його потрібно простим і поживним.

Людині не можна пропускати сніданок. Фото: YOSHIKAZU TSUNO/AFP/Getty Images
Людині не можна пропускати сніданок. Фото: YOSHIKAZU TSUNO/AFP/Getty Images
Спочатку коротко зупинимося на тому, чому саме сніданок такий важливий для нашого здоров’я. По-перше, завдяки ранковому прийому їжі, протягом дня буде споживатися менша кількість калорій. Як наслідок — вага буде знижуватися природним чином, навіть без дієт. По-друге, здоровий сніданок підвищує швидкість метаболізму, забезпечує організм корисними речовинами і енергією, покращує пам’ять. По-третє, сніданок підвищує рівень лептину в крові. Лептин — гормон, який заспокоює надмірний апетит протягом всього дня.

Сніданок здатний знижувати ризик серцевих нападів — саме такий висновок був зроблений дослідниками з Гарвардської школи громадської охорони здоров’я. Зокрема, цей висновок стосується чоловіків: ті, хто не снідають вранці, ризикую отримати інфаркт або захворювання серця. Лі Кехілл, провідний автор дослідження і науковий співробітник Гарвардської школи громадської охорони здоров’я, каже: «Пропуск сніданку може привести до різних захворювань, у тому числі ожиріння, високого кров’яного тиску, високого рівня холестерину і діабету, який у свою чергу може призвести до серцевих нападів».

Досвід показує, що ті, хто не приділяє уваги сніданку, пропускаючи його, змушені «перекушувати» протягом усього дня. Як правило, такі «перекуси» складаються з нездорової їжі: булочок, печива, чіпсів та ін. Така їжа висококалорійна і містить небезпечні добавки.

Особливо важливо снідати дітям. Дослідження показують, що ранковий прийом їжі на 40% покращує їхні математичні здібності. І навпаки, ті з дітей, хто пропускає сніданок, більш схильні до збудженого стану, і у них на 30% підвищується ймовірність виникнення синдрому гіперактивності.

Склад сніданку залежить від виду вашої фізичної активності протягом дня. Для звичайного рівня активності можна вибрати один з перерахованих варіантів сніданку:

— Мюслі з молоком (без цукру), склянка соку і яблуко.

— Вівсянка з сухофруктами і ягодами, чай або сік.

— Фруктовий салат з банана, ківі, груші, яблука і т.п. У салат можна додати трохи йогурту (без добавок).

— Тости з цільнозернового хліба з маслом і джемом. 2 яйця.

— Какао на молоці і свіжий сир з медом.

Запам’ятайте: сік необхідно розбавляти водою, а в напої краще не додавати цукру.

Якщо ви ведете активний спосіб життя, і ваш ранок починається з тренування, то пам’ятайте, що безпосередньо перед заняттями їсти не можна. Краще перенесіть сніданок так, щоб тренування починалось не раніше, ніж за годину після нього.

Для сніданку обирайте приготовані на пару овочі і такі білкові продукти як риба і яйця. Другий варіант — каша з цільного зерна з сухофруктами. Особливо корисна в якості ранкової їжі пшоняна каша: вона містить необхідні для здоров’я поліненасичені жирні кислоти. В якості інших варіантів сніданку можна запропонувати вівсяну кашу з бананами та каву; вівсянку і омлет (тільки з білків).

Складіть свій варіант сніданку, з яким вам не потрібно буде «перекушувати» до обіду.

Будьте здорові!