ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Від чого залежить наша самооцінка?

Велика Епоха
Самооцінка допомагає нам відшукати своє місце в світі, зав’язувати і розвивати відносини. Але як і за рахунок чого формується наша самооцінка? Відповісти на це питання спробувала група біологів з Національного інституту радіології в Чибі (Японія) на чолі з Макіко Ямада.

Від чого залежить наша самооцінка? Фото: Wollwerth/stockfreeimages.com
Від чого залежить наша самооцінка? Фото: Wollwerth/stockfreeimages.com
В основі пошуків учених був факт того, що дофамінові рецептори пов’язані з центром задоволення в мозку та іншими ділянками, які відповідають за емоції. Імовірно, цей ланцюжок здатен формувати наше почуття самооцінки.

Застосувавши метод функціональної томографії, вчені поспостерігали за областями мозку, які пов’язані з свідомістю і самооцінкою. Результати показали, що фронтальна кора і смугасте тіло в мозку містять нейрони, об’єднані в один ланцюжок і здатні «зчитувати» молекули дофаміну («гормон задоволення»).

Для перевірки цієї гіпотези, було проведено дослідження групи з 24 добровольців (чоловіків). На початку дослідження в мозку випробовуваних було проаналізовано кількість дофамінових рецепторів і їх активність. Після цього серед учасників дослідження провели соціологічне опитування: наскільки оптимістично вони дивляться на світ, як оцінюють себе і наскільки привабливими вважають себе для оточуючих.

Виявилося, що менше число дофамінових нейронів формує більш високу самооцінку, і, навпаки: у людей, які страждають комплексом неповноцінності або депресією, число таких клітин підвищено.

Більшість людей мають самооцінку вище середньої, отже, короткий ланцюжок дофамінових нейронів — це норма. Відхилення в ту або зворотну сторону створюють як зарозумілість в самооцінці, так і депресивні стани. В тому та іншому випадку людина не може отримувати радість від життя, відчуває складність у стосунках, спілкуванні з друзями та колегами.

На думку вчених, коли механізм утворення нейронних ланцюжків буде до кінця досліджений, людина зможе позбуватися як від «зайвої самовпевненості», так і від заниженої самооцінки і депресії.