ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як ртуть впливає на плід у вагітних

Велика Епоха
Нас всюди оточує ртуть: старі термометри, батарейки, економні лампи, рідкокристалічні дисплеї, — у всіх цих приладах міститься ця речовина. 1 грама ртуті, як відомо, досить для забруднення понад 3 млн кубометрів повітря або однієї п’ятої частини мільйона кубометрів води. Потрапляючи на сміттєві звалища, такі прилади розкладаються і поступово завдають непоправної шкоди довкіллю та, врешті-решт, повертаються до людини у вигляді забруднених харчових продуктів та питної води.

Ртуть є одним з найнебезпечніших хімічних елементів. Фото: Michael Springer/Getty Images
Ртуть є одним з найнебезпечніших хімічних елементів. Фото: Michael Springer/Getty Images
Ртуть є одним з найнебезпечніших хімічних елементів. Доведено, що вона може впливати на плід, що розвивається, навіть через кілька місяців після експозиції матері. Небезпечні наслідки внутрішньоутробного впливу ртуті включають ураження мозку, розумову відсталість, сліпоту, припадки і порушення мовної функції.
У дітей з ртутним отруєнням можуть виникнути розлади нервової і травної систем, а також пошкодження нирок. У дорослих, схильних до ртутної експозиції, можуть виявлятися такі симптоми як дратівливість, страх, тремор, порушення зору і слуху, а також проблеми з пам’яттю.

В інструктивному документі, який був підготовлений спільно Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) і Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), вказується: «Основними мішенями для токсичного впливу ртуті та її сполук є нервова система, нирки і серцево-судинна система.

Загальноприйнято, що системи організму, які розвиваються, (такі як нервова система плода) найбільш чутливі до токсичної дії ртуті. Виходить так, що концентрація ртуті в мозку плода значно вище її концентрації в крові матері, а нервова система, що розвивається, плоду в даний час викликає найсерйознішу стурбованість, оскільки вона найбільш чутлива. До інших систем, які можуть постраждати, відносяться респіраторна, шлунково-кишкова, кровотворна та репродуктивна системи».

У 2000 р. Агентство з охорони навколишнього середовища США (ЕРА) звернулося до Національної дослідницької ради національних академій науки і технологій із запитом на проведення досліджень за токсикологічними ефектами метилртуті.

Дослідження показали, що до групи населення з найбільш високим ризиком експозиції по метилртуті відносяться діти жінок, що вживали безпосередньо перед вагітністю або під час вагітності великі кількості риби та інших морепродуктів. Мати також передає метилртуть, що накопичилася в її організмі, плоду, який розвивається. Було встановлено, що рівень ризику для цієї групи населення досить високий, щоб привести до підвищення числа дітей, які будуть стикатися з труднощами в школі і можуть зажадати введення спеціалізованих класів або особливого режиму навчання.

Щоб вирішити екологічну проблему забруднення ртуттю в Україні, активісти намагаються просунути до Верховної Ради законопроект, згідно з яким планується створити загальнонаціональну мережу приймальних пунктів ртутьвмісних приладів. Кожен зможе безкоштовно здати батарейки, люмінесцентні лампи і тому подібні речі, які потім будуть відправлені на завод з утилізації. Детальніше читайте в статті: «Куди українцям подіти відпрацьовані батарейки».

За матеріалами Дениса Павловського, координатора проектів з хімічної безпеки екологічної організації «МАМА-86».