ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Що таке щастя?

Велика Епоха
Кожна людина на Землі хоче бути щасливою. Але давайте замислимося: що таке щастя? Хтось хоче бути багатим і знаменитим, хтось — сильним і красивим, хтось — мудрим… Поняття щастя нескінченно різноманітне, але що ж потрібно людині для щастя? З незапам’ятних часів людство шукає відповідь на це питання.

Що таке щастя
Що таке щастя

Що таке щастя? Фото: YanLev/photos.com

Аристотель казав: щастя — це кінцеве благо і вищий мотив діяльності людини. Інший мудрець сказав: щастя — це не «мати», а «бути»! Коли ми спостерігаємо як заходить сонце, ми приймаємо це так, як воно є. Ми не думаємо про те, що якщо повернути сонце ще на 15 градусів, — тоді все буде чудово! Ми приймаємо це в природному вигляді.

Якщо поставити людині питання: навіщо тобі будинок, автомобіль, дорогі речі, кар’єра, визнання. Таких «навіщо» може бути дуже багато. Відповідь буде одна й та же — це для щастя! Просто, щоб бути щасливим! Всі хочуть бути щасливими. Але хіба можна назвати це щастям, коли воно тільки в тому, щоб «мати»?

Виявляється, стан нещастя до багатьох людей приходить тоді, коли вони не можуть собі дозволити щось купити. Не можуть відповідати певному вищому матеріальному рівню, який у сусіда. В принципі всього вистачає, з голоду ніхто не пухне. Але от часто хочеться чогось такого, на що не вистачає грошей чи чогось такого, чого в принципі не може отримати середньостатистичний українець.

Якщо глибше розглянути цю проблему, то виявляється, багато наших співвітчизників вважають себе через це глибоко нещасними і жалюгідними людьми. Їхнє джерело досягнення стану щастя — це прагнення «мати». Якщо щось є — то це добре, а якщо чогось немає — то це дуже погано.

Джерелом щастя для них є внутрішня чаша егоїзму. Щоб виправдати себе, захистити, підтримати своє самолюбство тощо, для всього цього потрібно шукати джерело енергії, немов втамувати голод, щоб позбутися від стану «нещастя». Купив новий крутий мобільний телефон — і відчуваєш, як пройшла напруга, як стало легше, з’явився гарний настрій. Але це нічого не вирішує, а просто відкладає проблему на майбутнє. З’явився ілюзорний оманливий стан, який лише закликає до накопичення речей, до гонитвиза цими речами, ну просто, щоб бути щасливим. Щоб більше не випробовувати такого тиску та напруги.

Ще в 16 столітті У Ченьень в знаменитому китайському романі «Подорож на Захід» написав вірш, який уточності описує стан такої незадоволеної людини, яка прагне до щастя:

За вигодою й визнанням,
Коли ж припиниться гонитва?
Від ранку до самого сну
Людина товчеться…
Має осла або мула,
І все їй замало,
І все вона прагне
Завести собі іноходця,
Сановником будучи першим,
Про трон вона мріє;
Всі думи людей про одне, —
Як поїсти сьогодні,
Немає і жодної думки
Про час неминучий,
Коли їх покличе Янь-ван —
Володар над пеклом.
І всі собі мислять про те,
Щоб залишити спадок,
Ніхто і подумать не хоче
Про праведну справу,
Про те, як прожити життя,
Прагнучи́ ідеалу,
У своїй залишаючись
Небесами відведеній долі.

(«Подорож на Захід»)

#img_left#У психологічній проблемі досягнення щастя через «мати» і криється вирішення більшості проблем сучасного суспільства. Але як же можна отримати щастя через «бути»? Дуже просто.
У стародавній Греції слово «справжнє щастя» складалося з двох слів — добро і божество, тобто дослівно означало, що доля людини перебуває під заступництвом богів.

У Римі слово «щастя» означало ім’я богині — Фортуна. Фортуна уособлювала божественну милість, яка може бути дана тільки гідному.

Отже, щоб бути гідним щастя богів, можливо, треба глибоко заглянути в себе, замислитися над своїми вчинками, над своїми думками? Можливо, треба щось покращити в собі, щось виправити, або щось удосконалити?

Необхідно бути доброю людиною. Більше віддавати іншим, не за принципом «я тобі, а ти мені», а за принципом «я тобі, а ти іншому». Джерело щастя — це думати про інших. І чим ширша така думка, тим ширше стає серце людини та її внутрішня енергія.

Виявляється, наше щастя завжди поруч із нами і тільки змінивши себе, позбувшись від егоїстичного прагнення «мати», змінюється й усе навколо нас. І тільки в такому випадку можна досягти стану «бути» щасливим — стану вищого щастя. Ось що таке щастя!

Статтю підготували: Віктор Поздняков, Леся Петюк, Юрій Петюк, Євген Довбуш