ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Меридіани в традиційній східній медицині

Велика Епоха
Поняття про меридіани (по-китайськи «май») - один з головних постулатів традиційної східної медицини. Роз'яснення питання про функціонування органів і патологічних змін у людському тілі ґрунтується на понятті цих енергетичних каналів або, інакше кажучи, меридіанів.

В подальшому було виявлено відповідність точок і меридіанів головним внутрішнім органам. Фото: dynamicbalance.com.au
В подальшому було виявлено відповідність точок і меридіанів головним внутрішнім органам. Фото: dynamicbalance.com.au
Певні ділянки на тілі хворої людини, при впливі на які виникає біль, були виявлені давним-давно. При цьому дія через натискання, укол, масаж або припікання, значно покращувала стан хворого та сприяла скорішому одужанню.

Давньосхідні лекарі знали, що вплив на шкіру в місцях, що мали назву «життєві точки», відкриває вихід для хвороби з організму, а припікання вбиває хворобу.

Певний порядок, помічений в розташуванні акупунктурних точок, підказував, що вони розташовані не хаотично, а на певних лініях, що були названі меридіанами, або каналами.

В подальшому було виявлено відповідність точок і меридіанів головним внутрішнім органам. Спочатку було десять меридіанів, які відповідали п'яти органам Чжан, п'яти органам Фу і п'яти першоелементам (дерево, вогонь, земля, метал, вода), що характеризують стан і взаємозв'язок всіх існуючих предметів і явищ.

Меридіан як шлях потоку енергії не має певних меж: він може змінюватися за формою та шириною. Але загальна його форма не змінюється.

Існує два типи меридіанів: основні та другорядні. Цзін (канали) відносять до основних, а Ло (коллатералі) - до другорядних. Найчастіше під терміном «меридіан» розуміють канали, які, в свою чергу, також поділяють на первинні, що проходять через внутрішні органи, і вторинні.

Відповідно до теорії Інь-Ян, меридіани утворюють шість пар, шість іньських меридіанів і стільки ж янських.

Органам, що виконують функції наповнення, зберігання та переробки речовин та енергій в організмі, відповідають іньські меридіани. Ці органи - легені, селезінка, серце, нирки, перикард і печінка.

Порожнистим органам, що виконують функції обміну речовин, відповідають янські меридіани. Органи: товста кишка, шлунок, тонка кишка, сечовий міхур, три обігрівача, жовчний міхур.

12 меридіан:

Меридіан легенів (Шоу-тай-інь-фей-цзин)

Меридіан товстої кишки (Шоу-янь-мін-да-чан-цзин)

Меридіан шлунка (Цзу-янь-мін-вей-цзин)

Меридіан селезінки та підшлункової залози (Цзу-тай-інь-пі-цзин)

Меридіан серця (Шоу-шао-інь-синь-цзин)

Меридіан тонкої кишки (Шоу-тай-ян-сяо-чан-цзин)

Меридіан сечового міхура (Цзу-тай-ян-пан-гуан-цзин)

Меридіан нирок (Цзу-шао-інь-шень-цзин)

Меридіан перикарда (Шоу-цзюе-інь-синь-бао-ло-цзин)

Меридіан трьох обігрівачів (Шоу-шао-ян-сань-цзяо-цзин)

Меридіан жовчного міхура (Цзу-шао-ян-дань-цзин)

Меридіан печінки (Цзу-цзюе-інь-гань-цзин)

Деякі лікарі традиційної східної медицини називають первинні меридіани енергетичними потоками, а вторинні - озерами енергії.
Основне завдання первинних меридіанів - транспорт життєво важливих речовин в кожну клітину організму й виведення з клітин отруйних речовин. Вторинні меридіани подібні до вмістилища, де запасаються надлишки енергії.

Більшість критиків ставлять під сумнів факт існування меридіанів. Їх основним аргументом є те, що при розтині людини, коли хірург проводить операцію, цих енергетичних каналів не видно. Але не варто забувати про те, що багато речей, що передавалися з покоління в покоління, сучасна медицина хоч і не може пояснити, але також і не в змозі сліпо заперечувати.

У традиційній східній медицині вчення про меридіани відіграє дуже важливу роль, будучи основою акупунктури.

Далі буде…