ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Чорнобилі почалося будівництво нового саркофагу

Велика Епоха
Сьогодні, в день 26-ї річниці Чорнобильської катастрофи, над четвертим енергоблоком ЧАЕС почалися роботи з установки нового саркофага під назвою «Укриття».

Фото: bbc.co.uk
Фото: bbc.co.uk
У церемонії запуску технологічного циклу будівництва споруди взяв участь Президент України Віктор Янукович, повідомляє прес-центр глави держави.

Очікується, що новий 109-метровий саркофаг площею 39 тис. кв. м, буде служити не менше ста років. Його будівництво планується закінчити до кінця 2015 року.

Як вважають в уряді, спорудження безпечного конфайнмента є одним із найважливіших умов «перетворення АЕС в екологічно безпечну систему. Він зможе витримати сніг, вітер і спеку».

Проте деякі експерти вважають, що саркофаг не вирішить всіх проблем, оскільки буде невідомо про хімічні процеси усередині реактору і про ланцюгові реакції, які можуть статися.

«Я противник будівництва ще одного укриття. Як на мене, це тільки приховування від світового співтовариства, а не вирішення проблеми», ― вважає член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Юрій Костенко.

Інший еколог Володимир Борейко відзначає, що будівництво арки дуже важливе. «Зміцнення над четвертим блоком ЧАЕС безперечно необхідне. Інша справа ― це якість робіт», ― зазначив експерт.

Вартість будівництва нового укриття становитиме близько €990 млн. Частка України у фінансуванні цього проекту не перевищить 6% від загальної суми витрат. Споруджувати об'єкт буде французький консорціум Novarka. У пікові моменти в проекті будуть задіяні до 2500 чоловік.

Масштабна трагедія на четвертому енергоблоці ЧАЕС сталася 26 квітня 1986 року. В результаті вибуху реактора, радіоактивна хмара досягла більшої частини території Європи. За оцінками експертів, всередині новозбудованого саркофагу над зруйнованим блоком перебуває близько 95% ядерного палива.