ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Авітаміноз: причини та лікування вітамінної недостатності

Велика Епоха
Головний біль і занепад сил, тривала застуда у весняний період — все це може бути ознаками сезонного авітамінозу.

Авітаміноз виникає через повну відсутність того чи іншого вітаміну в харчовому раціоні. Фото: KIM JAE-HWAN/AFP/Getty Images
Авітаміноз виникає через повну відсутність того чи іншого вітаміну в харчовому раціоні. Фото: KIM JAE-HWAN/AFP/Getty Images
Як захворювання, авітаміноз виникає через повну відсутність того чи іншого вітаміну в харчовому раціоні. Тому частіше говорять про гіповітаміноз — недостатність вітамінів. Далі під поняттям «авітаміноз» буде розумітися саме недостатність вітамінів (гіповітаміноз).

Ознаки авітамінозу:

— часті застуди з ускладненнями, з тривалим періодом відновлення організму;

— кровоточивість ясен під час чищення зубів;

— сухість шкіри, ламкість волосся, розшарування нігтів;

— загострення хронічних захворювань;

— занепад сил супроводжується депресивними станами, перетворюючись на норму життя;

— дратівливість і відчуття втоми протягом усього дня;

— неуважність і забудькуватість.

Наявність навіть двох з вище перерахованих ознак може свідчити про авітаміноз.

Перш ніж говорити про причини недостатності тих чи інших вітамінів, варто зупинитися на загальних причинах цього захворювання. Найбільш поширеною причиною може бути недостатнє вживання вітамінів з їжею. Як відомо, для кожного вітаміну існує добова норма, при вживанні якої можливо нормальне функціонування організму.

У людей, що займаються важкою фізичною працею, авітаміноз може стати наслідком підвищеної потреби організму у вітамінах. Фото: Michael Buckner / Getty Images
У людей, що займаються важкою фізичною працею, авітаміноз може стати наслідком підвищеної потреби організму у вітамінах. Фото: Michael Buckner / Getty Images
Якщо ви відстежуєте цей процес, але ознаки авітамінозу не зникають, то можливо, що організм не засвоює вітаміни, що надходять в нього. Причини цього: шлунково-кишкові паразитарні захворювання, що можуть бути вродженими, дисбактеріоз кишковника (зміна нормального видового складу бактерій кишковника) або прийом деяких медичних препаратів.

У людей, які займаються важкою фізичною працею, авітаміноз може стати наслідком підвищеної потреби організму у вітамінах.

Вітамін А міститься в моркві, апельсинах, мандаринах, гарбузі, червоному перці, помідорах, кукурудзі, а також у печінці тріски, сирі, вершковому маслі, яйцях. Нестача вітаміну А призводить до сухості шкіри, появі передчасних зморшок, випадання волосся, сприйнятливості до інфекцій, проблемам із зором («мушки» в очах, хворобливе сприйняття світла), частим розладам шлунка.

Вітамін В1 міститься у вівсі, хлібобулочних виробах і м’ясі, рисі, гречці, бобових. Авітаміноз, пов’язаний з недоліком вітаміну В1, викликає різкі перепади настрою, безсимптомну нудоту та блювоту, можуть з’явитися проблеми зі сном.

Вітамін В2 міститься в хлібі з цільного зерна, проростках пшениці, брокколі, яєчному жовтку, молоці, рибі. Нестача цього вітаміну призводить до появи запальних процесів на шкірі (дерматит), тріщин в куточках губ, проблемам із зором, зниження апетиту, безсоння.

Вітамін В5 — арахіс, броколі, рис, бобові. При авітамінозі, пов’язаному з вітаміном В5, з’являються проблеми з нігтями та волоссям, з’являється передчасна сивина.

Вітамін В6 міститься у волоських горіхах, бананах, зеленому салаті, паростках пшениці; устрицях, м’ясі, молоці, яйцях. Недолік цього вітаміну проявляється у схильності до діатезу, може з’явитися нудота, знизитися апетит.

Авітаміноз: причини та лікування вітамінної недостатності. Фото: Michael Buckner / Getty Images
Авітаміноз: причини та лікування вітамінної недостатності. Фото: Michael Buckner / Getty Images
Вітамін В9 містять горіхи, боби, банани, апельсини, яйця, м’ясні продукти. Авітаміноз, пов’язаний з недоліком цього вітаміну, викликає анемію, у вагітних — зростає ризик аномалій розвитку дитини.

Вітамін С міститься в цитрусових, обліписі, чорній смородині, спаржі, суниці, шипшині. Кровоточивість ясен, крихкість судин, часті простудні та вірусні захворювання, проблеми з серцем, рани, що погано загоюються, підвищена стомлюваність — все це може бути наслідком нестачі в організмі вітаміну С.

Вітамін D містять: риба, яйця, молочні продукти, печінка тріски. Його недолік призводить до ослаблення опорно-рухового апарату, погіршення функцій кісткової тканини, порушення діяльності нирок. У дітей можливе виникнення рахіту, у дорослих — підвищення артеріального тиску.

Вітамін Е: оливкова і рослинна олія, мигдаль, шпинат, чай з шипшини. Авітаміноз, пов’язаний з недоліком вітаміну Е, викликає проблеми з зором, у тому числі, ураження сітківки, проблеми зі шкірою, призводить до руйнування еритроцитів (гемолітична анемія).

Вітамін РР міститься в м’ясі, печінці, нирках, яйцях, сирі, квасолі, чорносливі. Його нестача викликає появу деменції (зниження уваги), з’являються пігментні плями на шкірі та дерматити, порушується травлення.

Вітамін К: риб’ячий жир, печінка, яйця, гарбуз, листова зелень, помідори, горошок, соєве масло, насіння соняшнику. Авітаміноз, пов’язаний з недоліком цього вітаміну, призводить до кровотеч з носа без видимих на те причин.

Пам’ятайте, що при термічній обробці більшість вітамінів руйнуються, їх дієвість зникає. Щоб уникнути цього, овочі та фрукти слід вживати в сирому вигляді або готувати на пару.