ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС розробив проєкт довгострокової допомоги Україні на випадок «майбутньої агресії»

Велика Епоха
(istockphoto)

Європейський союз розробив довгострокові зобов'язання щодо забезпечення безпеки України, гарантуючи надання зброї, військової підготовки та іншої допомоги на роки вперед, ідеться в проекті документа, про який у вихідні вперше повідомила німецька газета Welt am Sonntag.

У проєкті викладено зобов'язання ЄС щодо забезпечення безпеки України, які чиновники сподіваються укласти в червні або липні.

У разі «майбутньої агресії», йдеться в документі, ЄС і Україна мають намір протягом 24 годин провести консультації щодо потреб Києва та «оперативно визначити» подальші кроки відповідно до зобов'язань.

Представник ЄС із закордонних справ Пітер Стано заявив, що ці зобов'язання «допоможуть Україні захистити себе в довгостроковій перспективі, стримати акти агресії і протистояти спробам дестабілізації».

План ЄС також покликаний «дати сильний сигнал Росії, що ми будемо продовжувати підтримувати Україну — чого б це не коштувало», сказав Стано.

У розглянутому Reuters 10-сторінковому проєкті, датованому 12 квітня, перелічено дев'ять видів допомоги у сфері безпеки та оборони, які ЄС продовжуватиме надавати, включно з постачанням зброї, навчанням солдатів, співпрацею в оборонній промисловості та допомогою в розмінуванні.

За словами дипломатів, посли 27 країн-членів ЄС обговорили цей текст у Брюсселі минулого місяця, і тепер він є основою для дискусій з Україною.

Вісім союзників Києва, включно з Великою Британією і такими членами ЄС, як Німеччина і Франція, підписали свої власні гарантії безпеки з Україною в останні місяці.

Офіційні особи підкреслюють, що такі угоди — це не те ж саме, що пакт про взаємну оборону між країнами НАТО. Скоріше, це обіцянки надати Україні зброю та іншу допомогу для зміцнення її власної безпеки і стримування будь-якого майбутнього вторгнення.

У проєкті документа ЄС ідеться, що його зобов'язання залишаться чинними «у міру того, як Україна йтиме своїм європейським шляхом», і будуть переглянуті не пізніше ніж через 10 років.

У ньому не уточнюється вартість або обсяг майбутньої допомоги. Деталі пропонованих заходів мають бути узгоджені окремо між 27 країнами-членами ЄС, які також надають Україні свою власну двосторонню допомогу.

У документі зазначається, що ЄС погодився виділити 5 мільярдів євро (5,40 мільярда доларів) до фонду військової допомоги Україні цього року. Однак у документі не йдеться про те, що він обіцяє виділити таку ж суму на наступні роки.

«Подальше співвідносне щорічне збільшення може бути передбачено до 2027 року», — йдеться в документі.