ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чумаки малювали Ікони на рибі: цікаві факти про стародавнє мистецтво

Велика Епоха
Фрагмент експозиції виставки «ІХТІС. Чумацька ікона на рибі", Музей історії Києва, 2023 рік

Більшість українців хоч краєм вуха чули про чумаків — давніх торговців сіллю. Насправді чумаки залишили значний слід в українській культурі, зокрема у фольклорі, літературі та мистецтві.

Наприклад, чумаки стали родоначальниками незвичайного давнього українського живопису — ікони на рибі. Вони писали олією образи святих на сушених рибах. Такі ікони чумаки вішали на свої вози в дорогу як оберіг.

На жаль, про це мистецтво дуже мало інформації в офіційних документах, здебільшого її черпають із мемуарів і спогадів.

Невідомо, хто першим написав ікону на рибі — чумаки, рибалки чи монахи. Але розповсюджувачами цього виду мистецтва стали саме чумаки.

Найчастіше для розпису художники використовували камбалу або голову великого сома. Чому ж чумаки обрали такий незвичний елемент для розпису, як риба? Існує дві версії, що пояснюють такий дивний вибір. Перша — це той факт, що риба була в чумаків при собі завжди. Поряд із сіллю, вони торгували сушеною рибою, а також їли її самі в дорозі, тому в них завжди було кілька возів із рибою.

Другою версією вважається часта згадка риби і рибалок у священних писаннях. Наприклад, учні Ісуса Христа були рибалками, а одним із перших чудес Ісуса було примноження риби та хлібів.

Місцем зародження цього стародавнього мистецтва вважається Київщина. У фондах Києво-Печерської лаври зберігається ікона «Хрещення Господнє», написана невідомим автором на сушеній голові сома соняшниковою олією. Це єдина оригінальна чумацька ікона, що залишилася в Україні.

«Хрещення Господнє», ікона на голові сома, XIX століття, Національний заповідник «Києво-Печерська лавра»

Ще 2 ікони зберігаються в Етнографічному музеї Санкт-Петербурга. На початку ХХ століття, 1906 року їх виявив український ентограф Іван Зарецький у селі Демки Черкаської області. Оскільки він тоді працював в Етнографічному музеї Санкт-Петербурга, то й віддав туди ці рідкісні екземпляри чумацького мистецтва. Коли Зарецький передавав ікони до музею, то в документах зафіксував, що вони були створені в 1850-1870 роках.

Не виключено, що в неопублікованих архівах Зарецького є багато невідомої інформації про чумацькі ікони на рибі. Архіви ці було передано на його батьківщину, на Полтавщину, відносно недавно.

Відомо, що до другої світової війни в Україні було щонайменше 6 оригінальних чумацьких ікон, 4 з яких було вилучено в храмах. На сьогоднішній день оригінальних робіт залишилося всі 3, в основному в музеях знаходяться копії або відтворений роботи.

Останніми роками в багатьох музеях України проводяться виставки відтворених на висушеній рибі ікон. Наприклад, минулого року в Музеї історії Києва пройшла виставка «ІХТІС. Чумацька ікона на рибі», де було виставлено оригінальну ікону «Хрещення Господнє», а також відтворені ікони.

Марія Мельничук