ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Українські експерти вивчили уламки десятків північнокорейських балістичних ракет

Велика Епоха
Представник прокуратури показує частину ракети, яка, на думку експертів, була виготовлена в Північній Кореї і використовувалася для удару по Харкову на початку цього тижня, у Харкові, Україна, 6 січня 2024 року. (REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy/File Photo)

Українські прокурори заявили, що вони вивчили уламки 21 з приблизно 50 північнокорейських балістичних ракет, запущених Росією в період з кінця грудня до кінця лютого, намагаючись оцінити загрозу від співпраці Москви з Пхеньяном.

Офіс головного прокурора України Андрія Костіна також повідомив Reuters, що ризик помилок північнокорейської зброї, ймовірно, високий.

«Близько половини північнокорейських ракет збилися із запрограмованої траєкторії та вибухнули в повітрі; у таких випадках уламки не були знайдені», — йдеться в письмових відповідях офісу Костіна на запитання Reuters.

Крім того, що Росія надала Північній Кореї можливість випробувати ракети, вона зробила кроки, які ускладнять для ООН контроль за дотриманням санкцій, запроваджених проти Пхеньяна в 2006 році. Минулого місяця Москва наклала вето на щорічне продовження повноважень спостерігачів за санкціями ООН (групи експертів, яка протягом 15 років стежила за дотриманням санкцій ООН щодо КНДР). Китай, один із п'яти постійних членів Ради Безпеки разом із Росією, США, Великою Британією та Францією, утримався під час голосування.

За кілька днів до закінчення терміну дії свого мандата група представила доповідь, у якій вперше підтвердила, що балістична ракета північнокорейського виробництва, відома як Hwasong-11, завдала удару по українському місту Харкову.

За словами Едварда Гоуелла, експерта з Північної Кореї з Оксфордського університету, ця подія і вето Москви підкреслюють, як Росія і Північна Корея активізували свої двосторонні відносини, вийшовши за рамки переважно транзакційних, бартерних угод.

«Зараз формується довготривала спадщина, яка полягає в тому, що Північна Корея, будучи впевненою в підтримці Росії, справді може підірвати ключові міжнародні інститути, як-от Рада Безпеки ООН», — сказав він.

Костін заявив, що його відомство продовжить розслідування.

Прокуратура заявила, що у випадках, коли не вдавалося зібрати уламки в місцях падіння, ракети Hwasong-11, які на Заході також називають KN-23, ідентифікувалися за траєкторіями польоту, швидкістю і місцями запуску.

Останній зафіксований запуск KN-23 був проведений 27 лютого, заявили в прокуратурі, додавши, що загальна кількість виявлених пусків збігається з даними розвідки, згідно з якими Північна Корея поставила Росії близько 50 балістичних ракет.

За словами Костіна, з 21 випадку, в яких було зібрано уламки, три північнокорейські ракети було випущено по Києву та його околицях. Решта — у Харківській, Полтавській, Донецькій та Кіровоградській областях.