ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Українські військові повідомляють про застосування РФ сльозогінного газу, забороненого міжнародною Конвенцією (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Українські військові повідомляють, що Росія активізувала незаконне використання на фронті засобів придушення масових заворушень. Засоби придушення заворушень, такі як сльозогінний газ, заборонені на полі бою міжнародною Конвенцією про хімічну зброю, яку підписали Росія та Україна.

Тоді як цивільні особи зазвичай можуть врятуватися від сльозогінного газу, що використовується для придушення заворушень або протестів у містах, солдати, які застрягли в окопах без протигазів, змушені або тікати під вогнем противника, або ризикувати задихнутися.

Український піхотинець із позивним "Рей" розповів, що швидко вдягнув протигаз після того, як російський безпілотник, що пролітав над його окопом на східному фронті, скинув гранату зі сльозогінним газом.

"Це як перцевий балончик, від нього сльозяться очі. Це не смертельно, але відволікає і вибиває з колії. Надихавшись ним, дуже важко виконувати свої обов'язки", — сказав він Reuters.

Полковник Сергій Пахомов, виконувач обов'язків начальника військ атомного, біологічного та хімічного захисту, заявив, що Україна зафіксувала приблизно 900 випадків застосування Росією засобів придушення заворушень за останні шість місяців із понад 1400 з моменту вторгнення 2022 року.

Здебільшого Росія використовувала ручні гранати K-51, VOH і RH-VO, заряджені CS, CN та іншими газами, сказав він в інтерв'ю Reuters. Українські військові раніше стверджували, що російські війська також використовували хлорпікрин, який застосовували як отруйний газ у Першій світовій війні.

За словами Пахомова, 500 українським військовослужбовцям знадобилася медична допомога після впливу токсичних речовин на полі бою, і щонайменше один солдат помер, задихнувшись від сльозогінного газу.

"Крім деморалізації, людина втрачає фізичні можливості — вона не бачить, не дихає, все подразнене", — сказав він. "Так, це тимчасово, але це той самий момент, який ворог може використовувати для захоплення цієї або іншої позиції".

Українські військові проводять навчання, щоб підготувати солдатів до захисту своїх позицій під час таких атак. На одному з навчань під Харковом інструктори розповіли, що протигази допомагають захистити солдатів майже від усіх бойових отруйних речовин, але тривалість дії може вплинути на їхню ефективність.

37-річний Володимир, лікар медичного стабілізаційного пункту в Донецькій області, каже, що останнім часом почастішали випадки газової атаки, і він приймає в середньому двох солдатів на тиждень. Вони говорять про газ різного характеру (безбарвний, блакитний або зелений) і з сильним хімічним запахом.

Співробітник Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), яка розслідує ймовірне використання хімічних речовин як зброї, повідомив, що вона не отримувала запитів на розслідування або технічну допомогу у зв'язку з імовірним використанням заборонених хімічних речовин у війні.

"Однак використання російськими військами засобів придушення заворушень як зброї широко обговорювалося на останніх засіданнях організації", — сказав чиновник, виступаючи на умовах анонімності через делікатність питання.