ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Форум ООН закликав збільшити фінансування для відшкодування збитків від рабства

Велика Епоха
Прапор ООН біля Європейської штаб-квартири Організації Об'єднаних Націй у Женеві, Швейцарія, 22 травня 2019 року. (REUTERS/Denis Balibouse/File Photo)

У вівторок представники Форуму ООН з проблем осіб африканського походження закликали до виділення додаткового фінансування для підтримки його роботи і досягнення прогресу в справі відшкодування збитків за трансатлантичне рабство і його спадщину в сучасному суспільстві, пише Reuters.

Упродовж понад чотирьох століть щонайменше 12,5 мільйона африканців було викрадено, насильно перевезено на тисячі кілометрів на кораблях купцями переважно з Європи та продано в рабство. Ті, хто вижив у цій подорожі, потім роками працювали на плантаціях в Америці, здебільшого в Бразилії та на Карибах.

У своєму відеозверненні на відкритті третьої сесії Постійного форуму з проблем осіб африканського походження (PFPAD) у Женеві Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш знову заявив, що расизм ґрунтується на багатовіковому поневоленні та колоніалізмі. За його словами, відшкодування збитків має стати частиною зусиль по боротьбі з ним.

Ідея виплати репарацій чи іншого відшкодування збитків за трансатлантичне рабство має довгу історію і залишається спірною, але останнім часом набирає обертів у всьому світі.

"Не може бути справжньої дискусії про розвиток без обговорення питання про відшкодування збитків", — сказав Гейнел Каррі, призначений Багамськими островами членом PFPAD, перша сесія якого відбулася 2022 року.

Минулого року PFPAD запропонувала створити спеціальний трибунал для вирішення питання про відшкодування збитків.

Джастін Генсфорд, професор права Університету Говарда, призначений Держдепартаментом США для роботи на форумі, закликав країни-члени ООН фінансувати PFPAD, щоб він міг продовжувати свою роботу. "Підкріплюйте свої слова діями", — сказав Генсфорд.

На сесії, яка завершується в п'ятницю, спеціальний представник США з питань расової рівності та справедливості Дезіре Корм'є Сміт заявила, що Сполучені Штати повинні протистояти своєму минулому, пов'язаному з "глибокою расовою несправедливістю".

"Хоча наша країна ніколи повною мірою не слідувала цінностям свободи і рівності для всіх, ми також ніколи не відходили від них — і це багато в чому завдяки громадянському суспільству".