ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Хронічний біль і больовий синдром

Велика Епоха
Як больовий синдром, хронічний біль триває протягом деякого періоду часу, тривалість якого може бути різною: момент, коли гострий біль переходить в хронічний часто складно встановити точно.

В останні 30 — 40 років відзначається неухильне зростання хронічних больових синдромів у загальній структурі захворюваності. Фото: LOCOG via Getty Images
В останні 30 — 40 років відзначається неухильне зростання хронічних больових синдромів у загальній структурі захворюваності. Фото: LOCOG via Getty Images
Причини виникнення больового синдрому можуть бути різними. Людина, що страждає від хронічних болів, може з часом перестати звертати на біль увагу або навпаки, стане залежним від свого стану.

Ознаками хронічного больового синдрому є:

— людина постійно скаржиться на біль;

— увага людини постійно зосереджена на болі;

— людина приймає велику кількість різних лікарських засобів, часто звертається за медичною допомогою;

— відбуваються зміни в поведінці людини, яка ймовірно страждає больовим синдромом.

В останні 30 — 40 років відзначається неухильне зростання хронічних больових синдромів у загальній структурі захворюваності. Поширеність хронічного болю в суспільстві становить 15 — 70%. Що ж є можливою причиною формування больового синдрому та виникнення хронічних болів?

Нещодавно проведене американськими вченими-фізіологами дослідження показало, що однією з імовірних причин появи хронічних болів у людей є їх емоційна реакція: люди, схильні до бурхливого прояву емоцій, частіше страждають від цієї недуги.

Дослідження було проведено на сорока добровольцях, які страждали від хронічного болю у попереку після перенесеної травми.

Сканування мозку показало існування дуже тісному зв’язку між префронтальной корою головного мозку, що відповідає за емоції, і центром задоволенні в прилеглому ядрі: дві ділянки мозку діяли спільно. Це дає можливість припустити, що механізм розвитку хронічного болю схожий з механізмом розвитку шкідливих звичок. В останньому, як відомо, також задіяний центр задоволень.

Висновки вчених такі: сама по собі травма спини не може стати єдиною причиною розвитку хронічних болів. І в цієї хвороби задіяний один з відділів головного мозку. Ймовірність того, що і після одужання біль залишаться, іншими словами, перейде у хронічну, тим вище, ніж емоційніше реакція людини на травму.

Бурхливий прояв емоцій і схильність до підвищеної збудливості підвищують ймовірність розвитку больового синдрому більш ніж на 50%.