ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Кліщ: сезон полювання відкрито

Велика Епоха
Літо — пора відпочинку, пікніків і прогулянок на свіжому повітрі. Вирушаючи за новими враженнями, не забувайте про те, що разом з приходом тепла прокидається й уся живність. Весна та перша половина літа — період найбільшої активності кліщів, що переносять весняно-літній енцефаліт.

Однією з небезпек укусу кліща є його невідчутність: слина кліща містить знеболюючі речовини та антикоагулянти, що розріджують кров. Фото: By Getty Images
Однією з небезпек укусу кліща є його невідчутність: слина кліща містить знеболюючі речовини та антикоагулянти, що розріджують кров. Фото: By Getty Images
Сам собою кліщ не здатен переміщатися на великі відстані, не може літати або стрибати, єдиний спосіб його пересування — на одязі або шкірі людини або тварини. Однією з небезпек укусу кліща є його невідчутність: слина кліща містить знеболюючі речовини та антикоагулянти, що розріджують кров.

Захворювання, що переносяться через укуси кліщів: хвороба Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз), марсельська лихоманка і кліщовий вірусний енцефаліт.

Хвороба Лайма або кліщовий бореліоз — гостре, що переходить в хронічне, бактеріальне захворювання. Характеризується висипаннями на шкірі, що поширюються від місця укусу кліща, ураженням нервової системи, серця і суглобів. Хвороба може не проявлятися від кількох годин до 1 року.

Кліщовий енцефаліт як гостре вірусне захворювання вражає нервову систему, протікає з інтоксикацією організму і лихоманкою. Інкубаційний період хвороби після укусу кліща триває від декількох годин до 26 днів. Ознаки захворювання: температура 38–40 °C, головний біль в лобовій частині, запаморочення, біль в м’язах шиї, кінцівок, нудота й блювота.

Відмінності в тривалості латентного періоду залежать від характеру укусу: чим більше вірусів проникає в організм (іншими словами, чим довше присмоктувався кліщ), тим швидше буде розвиватися захворювання, відповідно, тим цей період буде коротше.

Захворювання, викликані укусами кліщів, можуть протікати важко і навіть стати причиною смерті або інвалідності.

Як захистити себе від укусів кліщів?


1. Збираючись на прогулянку, вибирайте одяг, на якому можна було б легко помітити кліщів. Не забудьте про головний убір.

2. Пам’ятайте, що переважно кліщі мешкають на невисоких кущах і сухій траві.

3. Не забувайте час від часу оглядати свій одяг. Після повернення додому огляньте своє тіло (шию, за вухами, потилицю, пахви, живіт, внутрішню сторону кистей і стегон).

4. Для захисту від кліщів можна використовувати спеціальні засоби (аерозолі), що відлякують кліщів. Слід дотримуватися кількох правил:

- всі засоби від кліщів наносити тільки на одяг, надійних протикліщових засобів, що наносяться на шкіру, немає;

- засіб діє 3–4 години, за потреби слід нанести повторно;

- дітям до 5 років аерозолі не можна застосовувати в силу токсичності цих речовин.

Єдиний спосіб пересування кліща — на одязі або шкірі людини або тварини. Фото: Getty Images
Єдиний спосіб пересування кліща — на одязі або шкірі людини або тварини. Фото: Getty Images
5. Захиститися від кліщового енцефаліту можна за допомогою щеплення. Щеплення можна робити дітям, старше 2-х років, за умови, що протягом місяця до процедури дитина була здорова.

Що робити, якщо укусив кліщ


Якщо немає можливості відразу звернутися до медустанови, можна спробувати самостійно витягти кліща. Для цього обережно зачепіть кліща і поверніть на 90° проти годинникової стрілки, викручуючи його вгору. Головне — не роздавити комаху, щоб не викликати проникнення бактерій і вірусів в організм людини. Капаючи на кліща маслянистими розчинами, можна тільки ускладнити його витягнення.

Після вилучення кліща обробіть місце укусу антибактеріальним розчином (можна йодом) і заклійте пластиром. Витягнутого кліща протягом двох діб можна відправити до лабораторії.

Протягом наступних після укусу кліща днів звертайте увагу на самопочуття: при необхідності зверніться до дільничного лікаря або лікаря-інфекціоніста.