ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У світі близько 215 мільйонів дітей є жертвами примусової праці

Велика Епоха
Сьогодні, 12 червня, з нагоди 10-ї річниці Всесвітнього дня боротьби з дитячою працею Міжнародна організація праці (МОП) оприлюднила нову доповідь під назвою «Боротьба з дитячою працею: від зобов'язань до дій», де наводиться оцінка масштабів використання примусової праці серед дітей.

7-річна індійська дівчинка Нурба Кахтун дробить камені біля річки Баласон. Фото: Strdel / AFP / Getty Images
7-річна індійська дівчинка Нурба Кахтун дробить камені біля річки Баласон. Фото: Strdel / AFP / Getty Images
У прес-релізі організації, штаб-квартира якої розташована в Женеві, зазначається, що зараз не менше 215 млн дітей змушені працювати з метою виживання. Більше половини з них зазнають найгірших форм дитячої праці, включаючи рабство і участь у збройних конфліктах.

До того ж, 5 млн дітей потрапили в боргову кабалу примусової праці, у тому числі комерційну сексуальну експлуатацію (дитячу проституцію і дитячу порнографію). Проте навіть ця цифра, на думку Генерального директора МОП Хуана Сомавії, є заниженою.

У доповіді підкреслюється важливість виконання Конвенції МОП №138 про мінімальний вік приймання на роботу, а також Конвенції №182 про найгірші форми дитячої праці. Це найбільш масштабно ратифіковані конвенції МОП. З 185 держав-членів МОП, 88% ратифікували першу конвенцію і 95,1% — другу. Метою є загальна ратифікація до 2015 року.

Проте країни часто не виконують взяті ними зобов'язання на практиці. Найбільше порушень спостерігається в неформальній економіці, і найбільш уразливими залишаються діти сільських і сільськогосподарських районів, а також діти мігрантів, говориться в доповіді.

Санкції за ці порушення часто занадто незначні, щоб бути ефективним стримувальним фактором в експлуатації дітей. До національних судів доходить зовсім невелике число таких випадків. Це означає, що національні судові і правоохоронні органи, а також програми захисту жертв повинні бути посилені, підкреслюється в документі.

Автори доповіді відзначають, що попереду ще дуже багато слід зробити. «Ми повинні спиратися на національну політику і вже діючі програми і розвивати їх. Використовувати накопичений досвід, щоб ефективно протистояти дитячій праці у всіх куточках світу», — сказав Хуан Сомавія. — Гідна праця для батьків та освіта для дітей є найбільш необхідними елементами стратегії щодо викорінення дитячої праці».

Генеральний директор МОП закликав країни-учасники Конвенцій подвоїти зусилля, щоб домогтися успіху в реалізації цієї стратегії, використовуючи прийняту в 2010 році в Гаазі «дорожню карту» щодо викорінення до 2016 року найгірших проявів форм дитячої праці.