ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як розвинути пам'ять, здібності й мислення: прості поради

Велика Епоха

Наш мозок являє собою найскладніший комп’ютер: мільярди нервових клітин, що утворюють незліченну кількість зв’язків з іншими клітинами.

Наш мозок являє собою найскладніший комп’ютер: мільярди нервових клітин, що утворюють незліченну кількість зв’язків з іншими клітинами. Фото: Ian Waldie / Getty Images
Наш мозок являє собою найскладніший комп’ютер: мільярди нервових клітин, що утворюють незліченну кількість зв’язків з іншими клітинами. Фото: Ian Waldie / Getty Images
Принцип «що не діє-то відмирає» справедливий не тільки для м’язів тіла, але й для мозку. Мозку необхідне навантаження. Розумові здібності нашого мозку з віком погіршуються. Причина цього — порушення зв’язку між його нервовими клітинами.

Ваш вік і те, чим ви займаєтеся, не має значення. Зниження концентрації уваги, проблеми з короткочасною і довготривалою пам’яттю — явні ознаки того, що вашому мозку необхідна зарядка.

Як зміцнити пам’ять, розвинути свої здібності і мислення

1. Харчування відіграє важливу роль у нормальному функціонуванні мозку. Їжа, багата вітамінами, А, С, Е, К, В, а також фолієвою кислотою, залізом і поліненасиченими жирними кислотами омега-3 допоможе подолати швидку стомлюваність, підвищить швидкість реакції й концентрацію уваги, дозволить зберегти гостру пам’ять.

Раціон: м’ясо (яловича печінка, нежирне червоне м’ясо), риба (лосось, сардина, тунець), картопля, житній хліб, вівсянка, яблука, волоські горіхи, лляне масло.

2. Напої, що містять кофеїн, здатні акумулювати здібності мозку. Але це тимчасова реакція. Замініть каву і чай трав’яними чаями, які поліпшують кровоток до мозку. Також не забувайте пити достатню кількість чистої води.

Пам’ятайте, що алкоголь не тільки знижує розумові здібності, але й перешкоджає відновленню клітин мозку.

3. Фізична активність зміцнить не тільки ваші м’язи, але й пам’ять. Учені з Інституту біологічних досліджень «Salk» (Каліфорнія, США) провели дослідження на мишах. Виявилося, що більш активні миші мали удвічі більше клітин в області мозку, що відповідають за вивчення і пам’ять. Гімнастика, силові вправи, фітнес або йога — виберіть що вам до душі. Навіть виконання вправ 2–3 рази в тиждень допоможе поліпшити кровообіг у мозку і зміцнити пам’ять. Крім цього, фізичні вправи стимулюють ріст нервових закінчень, які запобігають ослабленню пам’яті та покращують процес запам’ятовування.

Гра в шахи відмінно розвиває мозок. Фото: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/GettyImages
Гра в шахи відмінно розвиває мозок. Фото: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/GettyImages
4. Вправи для розвитку мислення: загадки, головоломки, гра в шахи або інші настільні ігри. Ігри, як і арифметичні розрахунки в розумі, відмінно розвивають логіку.

5. Мислення і аналіз навколишнього світу покращують функціонування бездіяльних частин мозку. Придумуйте нові способи використання звичайних предметів. Розвивайте творче мислення: ставте собі незвичайні питання: «а що якщо? .»

6. Чим зайнятися на дозвіллі? Спробуйте себе в малюванні. Читання покращує пам’ять і розвиває зорові асоціації. Щоб запам’ятати текст, уявіть собі його у вигляді зорових картинок — матеріал запам’ятається надовго.

А може, вам до душі класична музика? У медицині відомий так званий «ефект Моцарта». Психолог Франциск Рошер виявив, що прослуховування музичних творів Моцарта поліпшує математичне мислення людей. Класична музика підвищує здібності мозку, відбувається одночасно і розслаблення, і стимулювання організму.

7. Додаткові навички: програмування на комп’ютері або гра на музичному інструменті. Вивчення іноземної мови найкращим чином активізує вашу пам’ять і розвиває асоціативне мислення.

8. У кожної людини існує певний час, протягом якого свідомість найбільш активна. Виконуйте важливі завдання саме в цей період.

9. Замініть щоденний перегляд телепередач на заняття медитацією. Медитація не тільки зніме стрес, але й вплине на процеси, що протікають в головному мозку.