ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як лікують камінням та мінералами в тибетській медицині

Велика Епоха
Хвороби спеки, холоду, слизу, жовчі та їх комбінації можна лікувати за допомогою каміння — про це йдеться в трактаті Чжудші («Чотири основи»): «Коли порошки, відвари, лікувальні олії тощо при частому використанні перестають справлятися з хворобами, тоді звертаються до ліків з коштовностей».

Лікування камінням та мінералами в тибетській медицині. Фото: osoznanie.org
Лікування камінням та мінералами в тибетській медицині. Фото: osoznanie.org
Каміння здатне переводити хвороби холоду в тепло, і навпаки, хвороби спеки — в холод, виганяти нечистих духів, які стали причиною захворювання людини.

За тибетською медициною, перли допомагають при отруєннях і «зупиняють витікання мозку», сердолік сприяє загоєнню ран, гіпс лікує хвороби спеки кісток, малахіт лікує хвороби очей і хвороби спеки кісток, лазурит і бірюза — отруєння, корали лікують захворювання судин і печінки.

Метали також мають здатність лікування хвороб: срібло добре загоює рани, мідь — лікує запалення в легенях і печінці, залізо — лікує «отруту печінки» і хвороби очей, а золото — омолоджує організм і продовжує життя. Бальзам Бракшун, відомий всім під назвою мумійо, яке також називають «сльози гір» — застосовується при лікуванні печінки, шлунка, переломах кісток та інших недугах.

В тибетській медицині при приготуванні настоїв, порошків, пігулок і для прийому всередину і втирання, лами-лікарі змішували розтерті в порошок мінерали з іншими лікувальними складовими, такими як спинний мозок мула, ведмежа жовч, роги оленя та ін.

В східній філософії, так само як і в медицині, існує уявлення про камені як про живі істоти: все у Всесвіті, в тому числі й каміння, є живим і випромінює енергію Ци.

Крім цього, все — дерева, каміння, рослини — містить в собі іньську або янську природу: вогонь і повітря — це Ян, а земля і вода — Інь. До янських каменів відносять прозорі і напівпрозорі, що виражають стихії вогню і повітря, до інських — непрозорі камені, що виражають стихію Землі. Прозорі і напівпрозорі камені з переливами та міняють свій колір — інські.

Складання рецепта, підбір і приготування ліків, в які входили десятки самих різних компонентів — все це було під силу тільки цілителям, які володіли не тільки великими знаннями, а й мали багаторічний досвід в цій галузі. Навики медицини підкріплювалися знаннями з області мінералогії та астромінералогіі: було необхідно не тільки розбиратися в мінералах, а й знати про їх вплив (як позитивний, так і негативний) на людину згідно з її гороскопом.