ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як привести свій організм у тонус узимку?

Велика Епоха

Холодна пора року вносить свої корективи в наше життя, і як би ми не насолоджувалися всіма радощами зими, варто пам’ятати декілька правил, які допоможуть нам зберегти своє здоров’я. Про те, яким має бути харчування взимку, як запобігти захворюванню на грип та ГРВІ та яким видам спорту найкраще надати перевагу, спілкуємося з відомим лікарем, фітотерапевтом і дієтологом каналу «Інтер», автором десятків книг з оздоровлення організму Борисом Скачком.

Фото надане Борисом Скачко
Фото надане Борисом Скачко
— Пане Борисе, часто взимку через сезонні зміни ми відчуваємо швидку втомлюваність і млявість. Як звести до мінімуму ці симптоми, що допоможе відновити втрачені сили та привести наш організм у тонус?

— Немає сенсу говорити про гіповітаміноз, адже всі про нього знають. Якщо впродовж літа ви споживали в достатній кількості овочі та фрукти, то мали б забезпечити свій організм потрібними вітамінами й мікроелементами. Якщо ж, незважаючи ні на що, ви відчуваєте втому, то це свідчить про поганий стан нашої печінки, про гальмування обмінних процесів в організмі: людина працює на повну силу, та якщо організм не отримує потрібних елементів, то починає різко знижуватися ваша працездатність. Рецепт ідеального самопочуття доволі простий. Його дотримуються японці, які живуть у середньому вісімдесят років: їсти щонайменше п’ять разів на день, адже добре харчування забезпечує нормальну роботу нашої печінки та жовчного міхура.

— Як потрібно харчуватися в зимову пору року, яким продуктам варто надати перевагу, а які, навпаки, треба вилучити зі свого раціону?

— Важливо, щоб наш раціон складався з рослинної і тваринної їжі в розумній пропорції. У жодному разі взимку не можна голодувати або їсти двічі на день, як це часто буває із зайнятими людьми, які «горять» на роботі й забувають поснідати чи пообідати. В раціоні неодмінно має бути м’ясо чи риба, адже, оскільки взимку активізується обмін речовин, білкова їжа є запорукою того, що людина не відчуватиме голоду й не замерзне в морозну погоду. Однак м’ясо чи рибу бажано з’їдати в першій половині дня, тому що ця їжа перетравлюється від трьох до дев’яти годин. Тобто порада дієтологів не їсти після 18.00 стосується саме білкової їжі, яку шлунок просто не встигне перетравити, і в кишечнику утворяться продукти гниття білків. У другій половині дня, після 18.00, рекомендовано їсти каші, супи, овочі чи фрукти, щоб не було застою жовчі. Ми живемо в Україні, тож не варто забувати про нашу споконвічну українську страву — борщ, який є справжньою коморою поживних речовин. Для того, щоб їжа була смачною і краще перетравлювалася, до страв обов’язково треба додавати різноманітні прянощі.

Щодо продуктів-цілителів, які неодмінно мають бути на нашому столі, передусім варто згадати про гарбуз. Він містить величезну кількість мікроелементів, потрібних для доброго самопочуття, і клітковину, яка очищає наш кишечник від «сміття». Гарбуз містить велику кількість вітаміну, А, який покращує обмін речовин, тонізує наш організм.

— Чи можете порекомендувати чаї, відвари, настої трав, які допоможуть узимку підвищити імунітет і запобігти захворюванню на грип та ГРВІ?

— Ми звикли до чарівного «копняка», тобто вітаміну С, який може дуже швидко покращити стан нашого організму. Цей вітамін міститься у великій кількості у плодах шипшини, однак парадоксальним є те, що ми неправильно готуємо цей напій. Зазвичай люди запарюють плоди шипшини в термосі й дають йому настоятися, внаслідок чого напій втрачає всі лікувальні властивості, в термосі вітаміни окислюються, і ми отримуємо просто смачний напій. Насправді плоди шипшини треба варити упродовж 30-ти хвилин, потім процідити й одразу ж випити. Тоді ми забезпечимо наш організм потрібною кількістю вітаміну С.

Неймовірно корисним є відвар із зерен вівса. Плоди вівса поліпшують роботу серця, краще починають працювати печінка та нирки, більша кількість крові надходить до клітин нашого організму. Для відвару потрібно взяти 5–6 ст. л. вівса, залити його літром окропу і поварити впродовж півгодини-години. Після того відвар вівса треба вилити до сухофруктів, які збагатять його калієм, і настоювати до ранку. Відвар вживати протягом доби, сухофрукти з’їсти.

— А якщо людина все-таки захворіла на ГРВІ чи на застуду і пролікувалась антибіотиками, що ви могли б порекомендувати для того, щоб нейтралізувати негативну дію медикаментів?

— Антибіотики негативно впливають і на імунну систему кишечника, і на рівень бактерій, тобто на мікрофлору. Для того, щоб відновити кишкову мікрофлору, потрібні сорбенти. В раціоні хворого мають бути вінегрет, тушковані овочі та фрукти, а також олія — щоб поліпшити відтік жовчі, також можна пити пробіотики, які кількісно населяють просвіт шлунково-кишкового тракту.

— А яким видам спорту взимку варто надати перевагу, наскільки активним чи пасивним має бути наш відпочинок?

— Є режим праці та відпочинку. Якщо втомлена роботою людина почне займатися активними видами спорту, її серце та судини просто не витримають, інтенсивні навантаження на організм можуть загрожувати інфарктами чи інсультами. Адже в наш час серед людей, які працюють, дуже поширений «синдром хронічної втоми». Тож, якщо людина виснажується на роботі, їй варто надати перевагу пасивному виду відпочинку — поїхати кудись на природу, подихати чистим повітрям. Шахи — ще одна альтернатива для тих, хто «горить» на роботі.

Тобто зимовий відпочинок повинен мати емоційне забарвлення, але не надто інтенсивне, щоб не спричиняти зайвих проблем. Стомлена людина повинна відпочивати, а не займатися виснажливими видами спорту.

— Дякую за розмову.


Зоряна Грабар