ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чи потрібно нам їсти солодощі?

Велика Епоха

Солодке люблять багато людей. Але чи є вживання солодкого такою ж життєвою необхідністю, як вживання решти їжі?

Солодке — необхідність чи пристрасть? Фото: emozzi.com.ua
Солодке — необхідність чи пристрасть? Фото: emozzi.com.ua
Вважається, що тяга до солодкого закладається у людини з народження на інстинктивному рівні. У стародавні часи, коли виникали проблеми з харчуванням, діти, які харчувалися калорійною їжею, мали більше шансів на виживання. Можливо, тому діти більше люблять солодке.

Існують такі види цукру:

Фруктоза — простий сахарид (моносахарид), міститься в фруктах. Є другим компонентом столового цукру.

Сахароза (столовий цукор) виробляється з цукрової тростини або буряків.

Глюкоза — моносахарид, легко всмоктується в кров. Столовий цукор наполовину складається із глюкози. Саме глюкоза так необхідна нашому організму.

Кукурудзяний сироп — сироп, в якому половина глюкози перетворена у фруктозу. За хімічним складом такий сироп подібний до сахарози.

Лактоза — молочний цукор, що міститься у коров’ячому молоці.

Мальтоза — солодовий цукор. Складається з двох молекул глюкози.

Наша нервова система і мозок дуже чутливі до рівня глюкози в крові, який забезпечує гарний настрій і працездатність. При завищеному рівні глюкози в організмі з’являється сонливість, при зниженому — нервозність і слабкість. Якщо харчування не містить достатню кількість складних вуглеводів, виникне відчуття голоду і бажання з’їсти чогось солодкого.

Що ж відбувається, коли ми з’їдаємо десерт? Глюкоза всмоктується через кишечник в кров і швидко розноситься по всіх клітинах. Глюкоза живить мільярди нервових клітин, які самі по собі не здатні накопичувати і зберігати запаси глюкози. Нещодавно вченими було встановлено, що активізувати роботу мозку може навіть полоскання ротової порожнини підсолодженою цукром водою.

Вживання солодкого викликає емоційний сплеск і призводить до підвищення рівня інсуліну, в цей час організм намагається привести в норму рівень цукру в крові. З часом, вживаючи в їжу солодке, людина може сформувати звичку — цукор, нарівні з морфієм і нікотином, здатний викликати залежність.

Існує й інша сторона питання, пов’язана з тим, наскільки якісний цукор ми отримуємо в їжу. Білий столовий цукор — «поліпшувач» смаку їжі. За традицією цукор виробляють з цукрової тростини і цукрового буряка. У процесі підготовки цукор обробляють такими речовинами, як вапно, сірчистий газ та ін. Зрозуміло, в тій чи іншій кількості ці речовини залишаться в готовому продукті.

Спробуйте замінити цукор сухофруктами, які містять складні натуральні вуглеводи. Фото: smachno.ua
Спробуйте замінити цукор сухофруктами, які містять складні натуральні вуглеводи. Фото: smachno.ua
Також процес перетравлення цукру в організмі вимагає участі різних мікроелементів і ферментів (які самі по собі не містяться в цукрі). Для цього цукор «вбирає» з організму необхідні речовини. Вживання в їжу замінників цукру — не кращий варіант. Вони можуть викликати алергічні реакції.

На сьогоднішній день безліч напівфабрикатів містять надмірну кількість сахарози, що на 50% складається з фруктози. У нашому організмі вуглеводи розпадаються на глюкозу і фруктозу і переробляються печінкою, перетворюючись на жир, або залишаються в крові у вигляді глюкози, що живить клітини.

Цукор — синтетичний продукт. Спробуйте замінити його свіжими фруктами, сиропами (наприклад, канадського клена), медом або сухофруктами, які містять складні натуральні вуглеводи, повільно засвоюються кров’ю і краще насичують організм.

Будьте здорові!