ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Здоров’я і зниження ваги — дієта людей епохи палеоліту

Велика Епоха

Дієта людей епохи палеоліту є найбільш збалансованою за поживним і мінеральним складом. Дотримуючись такого харчування, можна зміцнити своє здоров’я і знизити захворюваність хронічними недугами. Хочете жити довго і мати відмінне здоров’я — харчуйтеся так, як це робили люди 10 тисяч років тому. Такими є заклики дієтологів.

Дієта людей епохи палеоліту для здоров’я і зниження ваги. Фото: HOANG DINH NAM/AFP/GettyImages
Дієта людей епохи палеоліту для здоров’я і зниження ваги. Фото: HOANG DINH NAM/AFP/GettyImages
Оз Гарсія, американський дієтолог, склав дієту людини часів палеоліту. Вважається, що в ті часи люди харчувалися, в основному м’ясом (дичиною), фруктами, овочами та бобами, бульбами. Землеробство не було поширене.

У м’ясі того часу містилося 3,9% жиру і в 5 разів більше поліненасичених жирів. Зернових не вживали. Те ж можна сказати і про молоко — тварини не одомашнювались, і смак молока був навряд чи знайомий стародавній людині. Недолік кальцію компенсувався споживанням м’яса і, ймовірно, кістками тварин.

Звісно, у наш час неможливо дотримуватися точної дієти епохи палеоліту. Сьогодні більшість м’ясних продуктів вирощені в спеціально підготовленому середовищі, не кажучи вже про генно-модифіковані продукти. З урахуванням цього, приблизний варіант дієти епохи палеоліту для сучасної людини включає: м’ясо (дичину), птицю, рибу, яйця, гриби, ягоди і фрукти, листя і коріння рослин, мед, горіхи, олії (без термообробки). Такі продукти як молоко та зернові, квасоля, картопля (невелика кількість вареної картоплі дозволяється), цукор, сіль, оливки, алкоголь — не дозволені при цій дієті.

З м’яса краще вибирати рибу і курку, або нежирну вирізку червоного м’яса. Вживати м’ясо можна тільки у вареному або печеному вигляді (смажити не можна!). Рибу можна замінити лляною олією, що містить багато омега-3. З овочів найкраще підійдуть хрестоцвітні: брюссельська і цвітна капуста, брокколі, гірчиця, листя ріпи, зелень. Фрукти можна вживати тільки свіжі.

Дотримуватися такої дієти можна довго: вона не позбавляє організм людини необхідних для енергії продуктів. Завдяки вмісту високобілкової і рослинної їжі, ця дієта допомагає знизити вагу і запобігає розвитку діабету 2-го типу, хвороб серця та інших хронічних захворювань.

Дієта палеоліту — швидка і ефективна, часто використовується спортсменами для підтримки необхідного тонусу.

Вчені Лундського університету провели дослідження, метою якого було порівняння ефективності середземноморської та палеолітичної дієти. В кінці експерименту пацієнти, які дотримувалися дієти палеоліту, скинули 5 кг, а ті, хто дотримувався середземноморської дієти — всього 3,8 кг.

Майкл Р. Ідс, доктор медичних наук, зазначає: «Навіть короткочасне дотримання дієти палеолітичного типу покращує кров’яний тиск і толерантність до глюкози, покращує профілі ліпідів, зменшує секрецію інсуліну і збільшує його чутливість».