ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Східні рецепти здоров’я та довголіття

Велика Епоха

Згідно зі східною медициною, щасливе існування людини має п’ять проявів. Перший — довголіття, другий — багатство, третій — здоров’я тіла і спокій духу, четвертий — любов до цнотливості й п’ятий — спокійний ухід із життя. Довголіття не є чимось незвичайним для східних народів, скоріше, це норма життя. Говорячи про це, потрібно починати з основ сучасної і традиційної східної медицини, їх відношенню до лікування хвороб.

Принципи здоров’я та довголіття зі Сходу. Фото: GOU YIGE/AFP/Getty Images
Принципи здоров’я та довголіття зі Сходу. Фото: GOU YIGE/AFP/Getty Images
Корінна відмінність західної і східної медицин лежить в їхньому підході до лікування захворювань. Західна медицина надає велике значення медикаментозній терапії, що створює видимість швидкого і ефективного лікування. Її мета — усунути не хворобу, а симптоми. Справжня ж причина захворювання, його корінь, залишається незачепленим: таке лікування не гарантує повного одужання, можна чекати ускладнень і рецидивів хвороби. Східна медицина має радикальну відмінність у цьому питанні.

Розглядаючи тіло людини як складну систему, здатну до саморегуляції, що є невід’ємною частиною Всесвіту, на перше місце східна медицина ставить спосіб життя людини: «Ми є те, що ми обираємо». Причиною більшості хвороб є сама людина.

У більшості випадків, усунути справжню причину хвороби не так просто, тому в лікуванні велике значення приділяється попередженню захворювань і правильному способу життя: рухова активність, харчування, душевний стан і т.п.

Більшість східних лікарів та філософів залишили свої записи про секрети довголіття. Імператор Цяньлун, що правив в епоху династії Цин і дожив до 88 років, залишив після себе трактат про здоров’я і довголіття:

  • «Зуби повинні постійно щось жувати, а горло має бути змочене водою;
  • можна випити трохи алкоголю, але не напиватися;
  • ноги повинні бути постійно в русі;
  • треба регулярно робити масаж стоп;
  • частіше розминати живіт і поперек;
  • не можна розмовляти під час їжі;
  • людині потрібен здоровий сон і регулярне статеве життя, але не дуже часте.
  • в серці — спокій, а в душі — радість».


Селянин на ім’я Яншень, у свої 98 років він був напрочуд сильний і фізично активний. Він залишив нащадкам секрет того, як дожити до глибокої старості: «У серці повинен бути спокій, в м’язах і кістках — сила, в ногах — швидкість, в животі ні краплі жиру. Хребет повинен бути прямим, зір і слух гострими. У свідомості потрібно зберігати відкритість, а в душі — радість».

Узагальнюючи все сказане, можна виділити кілька простих «правил довгожителя»:


1. Правильний режим сну: лягайте спати і рано вставайте влітку і восени. Взимку лягайте рано і вставайте пізно. Навесні лягайте спати, поки світло, і вставайте рано.

2. Дотримуйтеся помірності в їжі, не переїдайте.

3. Тримайте ноги в теплі. Великий приплив енергії до голови може викликати підвищення кров’яного тиску. Щоб знизити тиск, необхідно відвести енергію до стоп — ноги повинні бути теплими.

4. Позбавте себе від турбот. Краще — більше дійте.

5. Слідкуйте за тим, що говорите: говоріть менше, ретельно вибираючи, що говорити і коли це сказати.

6. У всьому дотримуйтесь помірності: будь-які надлишки почуттів шкідливі.

7. Щиро посміхайтеся і наповнюйте серце милосердям. Це краще за будь-яке лікування.

8. Розвивайте розум. Удосконалюючи розум, ви вдосконалюєте серце.

Будьте здорові!