• Як вибрати свій вид фізичної активності

  • Понеділок, 8 лютого 2010 року
Багато людей не здогадуються, що вправи, які вони зазвичай виконують частенько менше всього підходять їм. І новачок і навіть дослідний спортсмен при виборі оптимального варіанту тренування може відчути сумніви.

Можливо, кількість видів фізичної активності, що з'явилася за минулі два десятиліття, здається дуже різноманітною. А також дехто, можливо, відчуває побоювання, перш ніж  ризикнути посвятити себе іншому виду фізичної активності. Є декілька чинників, здатних грати визначальну роль у виборі вправ для конкретної людини.
 
Існує безліч видів тренувань, як для групових, так і для індивідуальних занять. Ось деякі з них: важка атлетика, йога, пілатес, розтяжки, тренування рівноваги, ходьба, біг, тренування зі змінною активністю, плавання, Тай-чи, Цігун, бойові мистецтва, обертання ролика, танці, будокон, бокс, їзда на велосипеді, велотренажери, спортивні види дозвілля і різні види спортивних змагань.
 
Вибираючи різні види фізичної активності, можна розвинути різні якості і навики: силу або м'язовий рельєф, витривалість, гнучкість, спритність, швидкість, прудкість, рівновагу, стійкість до стресів, розвинений  істяк, правильну поставу,  відчуття ритму і товариський дух. Кожен вид тренування сприяє розвитку різного набору якостей.
 
Перше і найважливіше, на що слід звернути увагу при виборі вигляду тренувань, - цікавість і зручність. За відсутності отримуваного задоволення і доступності здійснення тренувань, вірогідність їх тривалого виконання буде також мала. Крім того, якщо все-таки продовжити виконання обтяжливих вправ, результати можуть бути обмежені низькою мотивацією, а також підвищенням рівня гормонів стресу. І тоді думка  про те, що "я повинен йти в зал", призводитиме до різкого зниження самопочуття і результатів тренувань.
 
Другий чинник, заслуговуючий уваги, - стать. Традиційно тренажерний  зал заповнений надмірно "накаченими" чоловіками, а рогожі фітнес залу - розтягнутими жінками. Залежно від вигляду фізичної активності, до йоги частенько звертаються вже гнучкі жінки, тоді як зал для боксу - прерогатива чоловіків. Останніми роками почав розвиватися підхід, коли представники різної статі відвідують заняття один одного, і це хороша тенденція. Як правило, чоловіки мають меншу гнучкість і отримували б більше користі з вправ на розтяжку, тоді як надмірно гнучким жінкам виявилися корисними вправи, спрямовані на розвиток інших якостей. Багатобічний розвиток - гідна і гармонійна мета, в тому разі, якщо людина не прагне стати професіоналом в конкретному виді спорту.

Третій чинник - ваш рівень нервово-емоційної напруженості. Більшість сучасних людей схильна до впливу  стресових ситуацій і страждає від постійного надлишку гормонів стресу, таких, як кортизол. Достовірно встановлено, що кортизол і стрес приводять до збільшення депонування жиру в тілі. Виходячи з цієї точки зору, наскільки відповідними виявляться вправи, сприяючі підвищенню концентрації кортизолу, наприклад біг або велотренажери, для тих, хто вже "утопає" в кортизолі? Найбільш схильні люди з II (A) групою крові фактично втрачали б більше жиру і знайшли тонус швидше, якби вони посвятили час вправам, що знижують рівень стресу. Такі методи практики як йога, Тай-чи і Цігун, як відомо, значно знижують рівень кортизолу. Вони сприяють посиленню енергетичного поля, замість того, щоб виснажувати тіло надалі. Багато видів фізичної діяльності можуть перешкодити дії стресу, завдяки незначним змінам. Спробуйте, наприклад, силові тренування при дуже повільному темпі дихання: виконуйте кожне повторення в підході за один глибокий вдих.

Четвертий чинник - прагнення і мета. Раціонально витрачати 20 хвилин в тренажерному залі, зосереджуючись на легких вправах, спрямованих на відновлення сердечної діяльності, в той день, коли Ви стомлені. А годинне важке пліометричене тренування можна провести наступного дня, коли Ви відчуватимете себе енергійнішими. Щоб душа не покинула тіло, не кожне тренування повинне виконуватися на межі можливостей.
 
Примітно, що і тіло, і психіка людини легко справляються зі звичними видами діяльності. Тому в середньому, потрібно змінювати програму тренувань, раз в п'ять тижнів. І тоді можна отримати максимум користі від вправ. Після 5 тижнів, організм звикається, умови тренувань знов стають комфортними і результати затримуються. При проектуванні тренування і вибору необхідних вправ, потрібно враховувати і щоденні і віддалені цілі.

П'ятий визначальний чинник  при виборі - особливості повсякденного життя. Недавні дослідження показали, що організм більшості людей краще підготовлений до фізичної діяльності в денний час, що, ймовірно, не дуже реально для більшості. Не менш важливо враховувати погодні умови і особливості харчування. Ці чинники не лише здатні знизити витривалість фізичних навантажень, що виконуються на свіжому повітрі, але й навіть викликати головні болі при певних метеоумовах.
 
У незалежності від того, що Ви виберете, не забувайте знаходити в тренуваннях свій інтерес.

Автор Джеймс Гудлейт, сертифікований фахівець в ступені бакалавра в кинезіологиії, особистий тренер NASM (Національній Академії Спортивної медицини) і різносторонній практик здоров'я. Він займався навчанням людей функціонально-коректуючими вправами протягом більш ніж десятиліття. З ним можна зв'язатися по електронній пошті [email protected] або через його сайти Getfitforbirth.com і Yoursuperbaby.com.
Підписатися:

Коментарі