• Прощавай, стрес

  • Понеділок, 23 липня 2012 року
Згідно з недавніми даними від 60 до 90 % всіх звернень пацієнтів до медичних фахівців в тій чи іншій мірі пов'язані зі стресом. Схоже, що термін «стрес» міцно увійшов до життя сучасної людини і завдає їй масу незручностей.

Вважається, що стрес - це неспецифічна реакція організму на будь-яку зміну, що вимагає його перебудови та адаптації. Будь-який чинник, який викликає порушення психологічного, біохімічного і фізіологічного балансу є для організму стресовим.

У перебігу стресу розрізняють три стадії: тривога, адаптація і виснаження. Під час першої стадії - стадії тривоги в організмі у відповідь на роздратування спостерігається підвищення активності симпатичного відділу нервової системи, пов'язане з надходженням у кров гормонів стресу (адреналіну і кортизолу).

Стадія адаптації виникає, якщо у відповідь на тривалу дію стрессора підвищується опірність організму. Проте якщо фаза адаптації не здатна відновити порушений баланс протягом певного часу може статися виснаження фізіологічних резервів. І виникає третя стадія, під час якої можуть виявитися захворювання.

Фізіологічні реакції, що протікають в організмі під час стресу, зумовлені дією стресових гормонів.

Гормони стресу

Найпершими в кров виділяються катехоламіни (адреналін і норадреналін), які викликають такі фізіологічні реакції, як прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску, пригнічення травних функцій, збудження. Катехоламіни зумовлюють протікання первинних короткочасних реакцій безпосередньо відразу після дії стресового чинника.

На відміну від катехоламінів,  кортизол здатний тривалий час диктувати свої умови. Кортизол – основний гормон стресу, що знижує активність синтетичних процесів. Його дія полягає в розкладанні м'язових білків з утворенням енергії, а також її депонуванні у вигляді жирових запасів. При виникненні надзвичайних обставин він мобілізує резерви організму. Проте дуже тривала дія стресового чинника сприяє надлишковій концентрації кортизолу. Високий артеріальний тиск, патологія серця і судин, втрата м'язової маси, ожиріння, старіння шкіри, ламкість  кісток, схильність до інфекцій і безсоння - ось наслідки, викликані його інтоксикацією.

Перебіг стресу може посилюватися прогресуючим зниженням серотоніну, викликаним падінням концентрації вуглеводів в крові. Вуглеводи здійснюють транспортування в мозок амінокислоти триптофану, з якої синтезується серотонін. Зниження рівня серотоніна виявляється погіршенням настрою і самопочуття. Бажання з'їсти шоколадку якраз і викликане недоліком вуглеводів. Адже прості цукри швидко потрапляють в кров і таким чином піднімають нам настрій. Іншими словами,недолік серотоніну провокує нас на «солодке».

Тривала дія гормонів стресу може привести до виникнення психосоматичних або нейрогенних захворювань, найбільш поширеними, з яких є бронхіальна астма, виразкова хвороба, гіпертонічна хвороба, мігрень, цукровий діабет, кропив'янка, псоріаз та інші.

Ось декілька порад, які допоможуть Вам мінімізувати ризик виникнення стресу:

• Ідеальний спосіб позбавитися від причин стресу - це змінити відношення до них. Оскільки стрес більшою мірою пов'язаний з психічним і емоційним перенапруженням, то й корінь проблеми треба шукати в психіці. Спробуйте простіше дивитися на життя і легко відноситися до проблем. Недаремно буддійські ченці говорять, що «все на цьому світі порожнє».

• Пройдіться по свіжому повітрю, краще, якщо це буде сквер, парк або ліс. Регулярне спілкування з природою дозволяє значно мінімізувати ризик виникнення стресу.

• Відмовтеся від тривалих, виснажуючих дієт. Суворі обмеження в харчуванні істотно піднімають рівень кортизолу.

• Не захоплюйтеся кавою. Щоденне вживання 3х чашок кави підвищують концентрацію кортизолу на 25%.

• Більше відпочивайте. Спіть від 7 до 9 годин на день.

• Регулярні заняття спортом розширюють психологічні адаптаційні можливості і піднімають настрій.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...