• Здорове харчування: як вберегтися від генетичних фантазій

  • Середа, 30 грудня 2009 року
Всім добре відомий вислів про те, що «людина є тим, що вона їсть». Тому правильний вибір продуктів або здорове харчування є основою нашого здоров'я. Що таке генетично модифіковані продукти, чому вони з'явилися? І головне, чи безпечні вони? Цими питаннями задається кожна людина, яку цікавлять проблеми здорового харчування.

Ще зовсім недавно питання про здорове харчування було не так актуальне. Всі продукти були натуральними, та  їх присутність на полицях магазинів відповідала сезонним змінам. Тепер все інакше. Помідори з огірками круглий рік радують наш погляд завдяки тому, що гени арктичної камбали, що були в них введені, не дозволяють їм замерзати або гнити. Пшениця з імплантованим геном скорпіона не боїться засухи. Окрім цього існують кролики, що світяться в темноті, і безліч інших мутантів. Схоже на сюжет фантастичного фільму жахів. Насправді ми вже герої цього фільму, і ці продукти вже серед нас.

Згідно інформації, що була надана Міністерством сільського господарства США в 1999 році генетично модифікованих продуктів (ГМП) припало на частку 57% всієї вирощеної сої, 38% кукурудзи, 65% бавовни, 4% картоплі, понад 50% каноли. У світовому масштабі темпи розвитку технології вирощування генетично змінених рослин найшвидші в країнах, що розвиваються, і США.

Масштаби виробництва ГМП воістину пригнічують всіх прихильників здорового харчування, а також тих  людей, які розуміють, що з природою не можна «жартувати», бо ми є її частиною. Невже людина більш здібна за природу? Але це вже питання етичного характеру. Поговоримо ж про здоров'я.

Експеримент планетарних розмірів

Що ж таке генетично модифіковані продукти і чи відповідають вони критеріям здорового харчування? Кожна рослина має свій унікальний набір генів, створений природою з певною метою. Кожен ген відповідає за появу якої-небудь зовнішньої ознаки. Наприклад, кольору, смаку або стійкості до зовнішніх дій. Змінюючи генотип, вчені змінюють ознаки рослини. Першу рослину-мутант створено з легкої руки Homo Sapiens’а в 1983 році. Це була картопля, в ДНК якої ввели ген тюрінгськой бактерії, що проводить смертельну отруту для колорадського жука. Проте, колорадський жук виявився не єдиною жертвою генетичних фантазій.

Сьогодні існують деякі види дріжджових культур, що  використовуються при виробництві пиву і хлібу, модифіковані з метою прискорення процесів бродіння. Проте, як показали подальші дослідження, вони нагромаджують мутагенні і високотоксичні речовини. Генетично модифікована соя з вбудованими генами квітки петунії і мікроорганізмів приводить до виникнення онкологічних захворювань і патологій нервової системи. Після багатолітніх досліджень в клініці педіатрії при Корнельському університеті було доведено, що вживання такої сої приводить до необоротних змін імунітету людини.

Існує також декілька спільних проблемних питань, що піднімаються прихильниками здорового харчування  і стосуються продуктів ГМП  в цілому. Це алергічні реакції і проблема виникнення стійкості до антибіотиків мікроорганізмів, що знаходяться в нашому тілі. Виникнення алергічних реакцій тісно пов'язане з імунітетом і генетичною чужерідністю. До того ж вони можуть протікати дуже виражено і закінчитися летальним результатом при виникненні анафілактичного шоку.

Дивіться уважно

Вибираючи продукти, по можливості не економте на їх ціні. Таким чином, Ви зможете уникнути наявності компонентів, про які Ви навіть не передбачаєте і будете упевнені в придбанні продуктів здорового харчування.

Чим природнішу і натуральнішу їжу вживає людина, тим краще. Тому можна сказати, що одним з критеріїв здорового харчування в даний час стала генетична недоторканість продукту і його натуральність.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...