• Нехай духи картоплі подарують Вам здоров'я!

  • Неділя, 7 лютого 2010 року

Не дивлячись на повсякденність картоплі, її цілком можна вважати природним дивом. Адже вона є одним з найкорисніших і поширеніших продуктів харчування. Завдяки повноцінності складу, одну картоплю можна тривалий час вживати без шкоди для здоров'я. Недаремно в народі картоплю називають другим хлібом.

У минулому для європейців картопля була загадковою рослиною Нового Світу, і селяни боялися споживати її навіть під загрозою смерті. Вони вважали її диявольською рослиною, оскільки про неї не говорилося в Біблії. До того ж картоплею тоді нерідко труїлися, оскільки не знали про неї нічого та їли не бульби, а ягоди. Але поступово від страху і неприязні відношення до картоплі змінилося прихильністю і сьогодні для людей всієї планети вона залишається універсальним і незамінним продуктом харчування.

Спочатку картопля зростала на обширній території Анд, на всьому протязі від стародавнього міста Куско до озера Тітікака. Можливо, інки вирощували її навіть на вершинах гір в околицях Мачу Пікчу. Американський ботанік Юджент досліджував картопляні залишки, виявлені при розкопках давніх поселень індійців і прийшов до дивного висновку. Картоплю корінні мешканці Перу почали культивувати 12 тисяч років потому. Ось такий ветеран сільської праці!

Сушене м'ясо без чуньо подібно до життя без любові

У індійців Південної і Центральної Америки картопля була дуже популярним продуктом. Можливо, це пов'язано з тим, що вона була просто необхідною для їх повноцінного харчування, а значить виживання. Тому індійці досконально знали методи її культивування і тривалого зберігання. Це дозволяло синам Сонця створювати резерви харчування та уникнути появи голоду у важкі часи.

Тому індійці шанували картоплю як бога і поклонялися її духам. Вони називали її «папа», від чого, врешті-решт, сталося «patato» (картопля англійською). На честь «папи» проводили пишні свята. Наприклад, індійці Еквадору, під час свята врожаю, приносили в жертву ягнят, кров'ю яких окроплювали картоплю. А після нарядно одягнені діточки, радісно носили в корзинах бульби картоплі.

Індійцям було відомо 150 видів картоплі і безліч способів її приготування. Найбільш популярним з них був, так званий, чуньо. До цих пір від сучасних мешканців Анд можна почути приказку «сушене м'ясо без чуньо подібно до життя без любові».

Чуньо можна вважати картопляними консервами, оскільки після його приготування він міг зберігатися протягом 3 – 4 років не зіпсуючись при цьому. Чуньо готували так: бульби картоплі укладали на спеціальну солому, де вночі вона промерзала під холодом. Після чого її накривали соломою і м'яко давили для того, щоб позбавиться від зайвої вологи, а потім сушили на сонці. Внаслідок чого із звичайної картоплі виходив повноцінний чуньо!

Картопляний марафон у 300 днів

Звичайно, чуньо можливо не привернув увагу європейцеві, проте у нас є свої способи приготування «папи». І вони нам теж є по-своєму цінними. Адже картопля має повноцінний склад і високу енергетичну цінність. У 3х кілограмах картоплі міститься 2500 ккал, тобто щоденна норма. Картопля подібно до хліба ніколи не приїдається і є такою ж корисною. Проте на відміну від пшениці картопля має вищий вміст білка. Як правило, рослинні продукти містять не так багато білка. Якщо прийняти вміст білків в курячому м'ясі за 100%, то в пшениці міститься 64% білка, а в картоплі 85%.

Картопля містить вітаміни В1, РР, В2, пектини, велику кількість вітаміну С і безліч мінеральних речовин (К, Mg, Fe, P, Ca). У нім також містяться незамінні амінокислоти (наприклад, лізин).

Для оцінки унікальних властивостей картоплі навіть був проведений експеримент, коли один скандинав протягом 300 днів харчувався лише картоплею, правда змащуючи її маргарином. Маргарин він використовував тому, що вміст жирів в очищеній картоплі всього 0,15%. Проте якби він їв її «в мундирі» йому не був потрібнен навіть маргарин. Низький вміст жирів, повноцінний склад і приємний смак зробили картоплю об'єктом популярної дієти, званою «картопляною дієтою індійців».

Ось пара варіантів дієти:

Перша дієта триває протягом 3х днів. Промийте і запечіть в духовці до утворення хрусткої шкуринки близько 1,5 кг картоплі. Потім розділіть їх на 6 порцій і вживайте рівномірно протягом дня. Краще гарячим і прямо в шкірці. Не сипте солі, не додайте вершкового або рослинного масла та інших приправ. Запивайте картоплю простою питною водою, або ще краще джерельною. Загальна кількість випитої рідини в добу повинна складати 3 л, тому її можна пити і окремо. Спиртне виключено.

Другої дієти можна дотримуватися протягом 15 днів, тому вона корисніша. Оскільки чим більш поступові та тривалі зміни, тим краще для самого організму. Промийте 1,5 кг картоплі та запечіть в духовці або зваріть на пару. Потім приправте лимонним соком, невеликою кількістю оливкового масла і додайте дрібно нарізану петрушку і часник. Картоплю можна розтовкти і приготувати пюре. Вживати також як і в першому варіанті.

І нехай духи картоплі подарують Вам здоров'я! 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...