• Китайська медицина: як зберегти здоров'я взимку

  • П'ятниця, 26 лютого 2016 року
У Стародавньому Китаї люди знали таємниці природи і могли жити в гармонії з нею, пристосовуючись до різних пір року. Так у стародавньому трактаті по китайській медицині «Хуан-ді ней цзін» вказується, як правильно провести три зимові місяці, щоб зберегти здоров'я.

Китайська медицина розглядає сезонні зміни з позиції  теорії об Інь і Ян. Де Ян - це день, сонячне світло, жара і сухість. Тоді як Інь - це нічний час, Місяць, холод і вологість. Тому не важко уявити, що Ян переважає в літній час, а Інь в зимовий. Нагадаємо, що Ян починає зростати з дня зимового сонцестояння (21 грудня) до дня літнього сонцестояння (21 червня). Інь в цей час навпаки убуває, а з дня літнього сонцестояння починає відроджуватися і досягає найбільшої вираженості в день зимового сонцестояння. Всередині організму енергія також змінюється залежно від пори року, тому Ян збільшується влітку, а Інь — взимку.

Все у Всесвіті знаходяться в постійній циклічній зміні і процеси народження, існування, розкладання і знищення змінюють один одного. Так Небо породило чотири пори року.  Дао Весни - це народження і все в природі розквітає, Дао Літа – це час зростання, коли все дозріває, Дао Осені – збирання і наповнення, а Дао зими – осмислення і знаходження у спокої. Коли речі знаходяться в достатній кількості - вони запасають, а після цього знов оживають. Невідомо, де це закінчується, невідомо, де це починається.

Тому зима - це час відпочинку і відновлення сил. Взимку життєві процеси у людини сповільнюються і йому необхідно більше енергії. Тому людина повинна рано лягати спати і вставати після сходу сонця. Необхідно прагнути уникати переохолодження і залишатися в теплих місцях і приміщеннях. Все це необхідно робити, поєднуючи з дихальними вправами. Також важливо захищати від холоду шию, нижню частину спини і лопатки. Крім того рекомендується перед сном зігрівати ліжко. У наш час це можна зробити за допомогою грілки, що значно полегшує наше завдання в порівнянні з мешканцями Стародавнього Китаю.

Особливості харчування в зимовий період

Оскільки взимку ми прагнемо зберегти енергію і ресурси, тому наше харчування також повинне відповідати цій меті. Взимку необхідно вживати гарячу їжу і напої, що сприятливо діють на серцево-судинну систему, полегшують роботу серця. Тоді як холодна їжа уповільнює травні процеси і вимагає додаткової енергії для «підігрівання».

Їжа має бути добре проварена на маленькому вогні, щоб зберегти свою енергію і корисні речовини. Це допоможе укріпити імунітет. Не варто додавати в їжу гострі приправи, бо вони сприяють розширенню пір і втраті тепла.  Лікарі китайської медицини рекомендують вживати солону і гірку їжу, оскільки вона, навпаки, сприяє скороченню пір шкіри.

Крім того, взимку нам необхідні продукти з високим вмістом енергії Ян і калорійна їжа. У зв'язку з цим основу зимового харчування складають злаки. Якщо вживати злаки разом з бобами, наприклад, червону квасолю, то Ви матимете ще й повноцінний набір амінокислот. Також необхідно раз на день з'їдати запечені овочі. Особливо взимку корисні кореневі овочі (морква, ріпа, лук, пастернак і картопля).

Часник зігріває і сприяє розсіюванню холоду. Перець Чілі додасть тепло Вашим пальцям ніг.

Взимку важливо багато пити, не чекаючи виникнення відчуття спраги. Звичайно, взимку краще всього підійдуть гарячі напої. Китайська медицина рекомендує фруктовий чай (з корицею, імбиром, елем, гвоздикою) або червоний і чорний чай. Червоний чай має солодкуватий смак і, будучи "теплим" за своєю природою, збагачує енергією Ян. Такий чай добре поєднується з молоком, що дуже корисно для здоров'я. Не менш корисний і чорний чай Пуер.

Якщо погода на вулиці холодніша, то їжа має бути тепліша і калорійніша. У такому разі зробіть акцент на злакових, а фрукти, печені овочі, молочні продукти і м'ясо нехай доповнять блюда.
 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...