• Українці готові продати свій голос на виборах

  • П'ятниця, 15 січня 2010 року
Соціологи прийшли до висновку, що українські виборці не тільки готові продавати свої голоси на виборах, але при цьому вважають це нормальним.

Криза зробила їх розважливими. Ціни коливаються від п'яти до п'ятдесяти доларів США за голос.

Результати опитувань свідчать: 76% виборців не продадуть свій голос, а от решта 24% або вагаються з відповіддю або готові взяти гроші. Але мотивація у всіх різна.

«Голосувати за будь-якого кандидата і за будь-які гроші згодні менше двох відсотків виборців. Якщо буде влаштовувати сума — приблизно 6%, тобто в сумі це вісім. А 13% у нас такі хитрі, я вам скажу, що вони і без того за цього кандидата збиралися голосувати, та все одно гроші візьмуть», — каже Ірина Бекешкіна, науковий керівник фонду «Демократичні ініціативи».

Соціологи відзначають, що на минулих президентських виборах, навіть якщо виборця підкуповували — ніхто не перевіряв, за кого в результаті він голосував. Цього року контроль стає жорсткішим. Наприклад, вводяться так звані нетипові символи, які необхідно поставити навпроти потрібного кандидата. Замість галочки — сердечко або зірочка.

«У маленьких населених пунктах це особливо актуально у зв'язку з тим, що виборцям кажуть: ви отримаєте свої гроші тільки у випадку, якщо кількість голосів у списку буде збігатися з кількістю нетипових позначень», — зазначає Ольга Айвазовська, голова правління громадської мережі «Опора».

А ось причини масової готовності українців продавати свої голоси пояснюють просто: народ зневірився в політиках.

Ірина Бекешкіна вважає: «Чим більше розчаровані люди, чим більше вони відчувають своє безсилля щось змінити через ці вибори, тим більше вони схильні продавати свій голос. І чим дорожче, тим краще».

Відповідно до українського законодавства, підкуп на виборах тягне за собою кримінальну відповідальність. Якщо гроші пропонують члени виборчих комісій — їм загрожує ув'язнення на строк від двох до п'яти років, а також позбавлення права обіймати певні посади. А ось виборці несуть відповідальність, тільки якщо вони передають свій бюлетень іншій особі.

Однак, юристи відзначають, що на практиці правоохоронні органи в основному не реагують на випадки підкупу виборців або не доводять справу до кінця.

Ольга Коцюруба, спеціаліст адміністративного та фінансового права каже, що було кілька випадків по Україні, але масового явища не спостерігалося і кримінальних справ не заводилася. «Швидше за все, ці люди залишаються безкарними», — переконаний експерт.

За даними соціологів, більше всього налаштована продавати свої голоси молодь.

Крім цього, дослідження показали, що найчастіше погоджуються продати свій голос мешканці столиці, а також автономної республіки Крим.

За матеріалами телеканалу NTD.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...