• The Economist: реальний курс гривні - 3,91 за долар.

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Вівторок, 12 січня 2010 року
За даними "Індекса Бігмака", українська національна валюта недооцінена більш ніж на 50%.

Гривня недооцінена на 51%. Як свідчить "Індекс Бігмака", курс української національної валюти має становити 3,91 грн за долар, пише Інвест Газета з посиланням на журнал The Economist.

Як відомо, показник з більш ніж двадцятирічною історією використовується для порівняння купівельної спроможності різних валют. Ідея "Індекса Бігмака" проста: ідентичний товар має однаково коштувати в різних країнах, зміни в ціні пояснюються "неправильними" обмінними курсами. Базою для порівняння в цьому випадку виступає BiThe Economist: реальний курс гривні - 3,91 за долар. gMac, абсолютно однаковий у всіх ресторанах McDonald's, від Японії до Молдови.

Середня ціна цього бутерброда в США становить 3,58 долара, в Україні станом на 11 січня – 14 гривень, або всього 1,74 долара. Отже, курс гривні має бути вищим за чинний на 51% і становити 3,91 грн за долар.

Цікаво, що згідно з Індексом, з серпня 2009 року гривня девальвувала – тоді BigMac в Україні коштував 1,83 долара. Слабка валюта дає країні переваги в зовнішній торгівлі, знижуючи ціни на експортну продукцію щодо товарів конкурентів.

Якщо вірити "Індексу Бігмака", китайський юань недооцінений на 49%: у Піднебесній бутерброд коштує 1,83 долара. При цьому багато країн вже давно дорікають офіційному Пекіну в курсових маніпуляціях заради слабкого юаня.

Серед країн з недооціненими валютами також знаходиться Росія. За BigMac у росіян дають 2,34 долара; за Індексом виходить, що рубель повинен бути міцнішим в півтора рази, і "правильний" курс має становити не менше 20 рублів за долар.

Серед інших - Малайзія (2,08 долара за "Бігмак"), Таїланд (2,11 долара), Індонезія (2,24 долара), Тайвань (2,36 долара), Єгипет (2,38 долара), ЮАР (2,46 долара), Мексика (2,50 долара), Польща (2,86 долара), Південна Корея (2,98 долара), ОАЕ (2,99 долара), Сінгапур (3,19 долара) і Японія (3,50 долара).

Найбільш переоцінена валюта по відношенню до долара - норвезька крона, яка на 96% вища за її норму, передбачену паритетом купівельній спроможності, свідчить BigMac Index. У Осло доведеться заплатити за "Бігмак" приблизно 7 доларів.

До списку країн з переоціненою валютою входить також Швейцарія (6,3 долара), країни єврозони (4,84 долара за гамбургер, на 35% вище, ніж в США), Австралія (3,98 долара), Канада (3,97 долара), Угорщина (3,86 долара), Туреччина (3,83 долара), Великобританія (3,67 долара).

Втім, багато економістів вважають некоректною оцінку валют за допомогою бутерброда. Їх аргументи полягають в тому, що вартість BigMac багато в чому визначається ціною продуктів, митами, розміром орендної плати та іншими показниками. А Індекс не враховує ці чинники.

Експерти стверджують, що виходячи з показників "Індекса Бігмака" можна судити лише про купівельну спроможність населення. В цьому випадку зниження показника Індексу для України свідчить про те, що з серпня минулого року наші співвітчизники стали біднішими.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...