• Суд дозволив не повертати доларовий кредит, тому що українська валюта - гривня

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Вівторок, 27 жовтня 2009 року
Донецький суд дозволив не повертати банку майже 20 мільйонів доларів на підставі того, що всі платежі в Україні мають відбуватися у національній валюті.
 
Господарський суд Донецької області дозволив позичальнику не повертати валютний кредит на суму майже 20 мільйонів доларів на підставі того, що грошовою одиницею в Україні є гривня. На переконання експертів, це рішення може викликати ланцюгову реакцію та призвести до другої хвилі банківської кризи в Україні.

Суд ухвалив рішення за позовом позичальника, ТОВ "Готель Централь", до ВТБ Банку. Суд визнав недійсним кредитний договір за яким позичальником від банку було отримано понад 18 мільйонів доларів і більше 2 мільйонів гривень.

Кредитну угоду, укладену в 2007 році на 19,4 мільйона доларів, готель "Централь" оскаржив у 2009 році. На підставі того, що єдиним законним засобом платежу на території України є гривня, суд позов задовольнив. Пізніше Донецький господарський апеляційний суд залишив рішення попередньої інстанції про скасування кредиту без змін.

Суд обґрунтував своє рішення тим, що і позичальник, і банківська установа не мали необхідної індивідуальної ліцензії, внаслідок чого використання долара, як засобу платежу, суперечить законодавству. "Беручи до уваги положення п. в) ч.4 ст. 5 Декрету Кабінету міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та з огляду на встановлені судом обставини щодо укладання спірного договору на умовах надання кредиту в іноземній валюті, суд дійшов висновку, що вказана валютна операція потребує отримання однією зі сторін індивідуальної ліцензії", - йдеться у рішеннях двох судів.

Юристи та представники банку засудили таке рішення. "Це одна зі схем сприяння судом неповерненню платежів банкам за кредитними угодами. Якщо це рішення влаштує в апеляції, це буде прецедент по Україні неповернення за кредитними угодами", - заявив адвокат Сергій Осика. Він назвав судове рішення таким, що суперечить нормам права. Такої саме думки дотримуються і у ВТБ Банку.

У свою чергу, інший адвокат, директор юридичної фірми "Ваше право" Вадим Бабаєв упевнений, що з приводу спірного рішення потрібно звернутися до Конституційного суду. В іншому випадку, комерційні банки так само можуть ініціювати перегляд валютних депозитних угод.

Наразі ж справу має вирішити Вищий господарський суд України, куди звернувся ВТБ Банк.

"Це рішення призведе до другого витка ударів по банках, більш відчутного, ніж неповернення кредитів фізичними особами. Якщо після першої хвилі кризи банки тільки почали відновлюватися, то цей новий удар знову похитне банківський сектор. Цей перший випадок буде бомбою, піде ланцюгова реакція по всій Україні. Але я не думаю, що така практика буде узаконена", - резюмував адвокат Осика.

Юристи також попередили, що цей прецедент може поставити під удар всю систему видачі валютних кредитів в Україні. Схожу думку висловили і представники комерційних банків, які бояться втратити свої прибутки від кредитування.

Нагадаємо, нещодавно в Україні було суттєво обмежене валютне кредитування.

Верховна рада повторно ухвалила закон про подолання негативних наслідків фінансової кризи, який передбачає, зокрема, обмеження валютного кредитування фізосіб і скорочення терміну повернення до України валютної виручки з 180 до 90 днів.

 
За матеріалами: Остров
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...