• Китайська делегація покидає симпозіум через присутність дисидентів

  • П'ятниця, 18 вересня 2009 року

Китай - гість міжнародного книжкового ярмарку 2009 у Франкфурті-на-Майні (Німеччина), яка пройде з 14 по 18 жовтня.

Під час симпозіуму під назвою: «Китай і світ - сприйняття і дійсність» китайська делегація разом зі своїми письменниками покинула зал внаслідок присутності запрошених засновниками китайських дисидентів - поета і видавця Бей Ліна і письменниці Дай Цин.


Симпозіум, що щорічно проводиться перед початком книжкового ярмарку, відкрила обер-бургомістр Франкфурту Петра Рот. У вітальній промові вона назвала себе «дитиною демократії» і вказала на те, що часто вітала Далай -ламу, при цьому могла і далі відвідувати Китай.

Її вислови про права людини під час першої поїздки в Гуанчжоу, місто-побратим Франкфурту, не були перекладені на китайський. Вона рішуче привітала Бей Ліна і Дай Цин і призвала їх мужньо дотримуватися своїх переконань.

Обидва  письменники, що критикують  китайський режим, які ще у фойє піддалися штурму представників преси, були засмучені відходом китайської делегації. 

Дай Цин назвала цей відхід «несучасним» і «неналежним стилем». Її мова, власне, була приготована для китайської делегації.

Бей Лін сказав, що він «все-таки здивований», віддана режиму делегація повідомила вже наперед: якщо він (Бей Лін) прийде, то ми не з'явимося.


Директор Франкфуртського книжкового ярмарку Юрген Бооз був спантеличений цим скандалом, що назрівав  заздалегідь  . «Цього я не чекав», - сказав він. 

Спільно з генеральним секретарем німецького ПЕН-клубу Гербертом Віснером,  він засудив поведінку китайської делегації. «Дискусія може відбутися, тільки якщо в ній береш участь», - сказав Бооз.  Юрген Бооз узяв на себе відповідальність за присутність Бей Ліна і Дай Цин всупереч погрозам китайської сторони.

Він вибачився перед присутніми через  хвилювання  перед початком симпозіуму, викликані  відмовою в участі вже запрошених німецькою стороною письменників, що критикують режим.


Китайська  делегації заявила, що у такому разі вони покинуть зал симпозіуму.

«Не хотілося отримувати урок демократії», - сказав  пізніше колишній китайський посол Мей Чжаожун. «Ці часи минули!» - кричав він натовпу журналістів, дисидентів, правозахисників і друзів офіційного Китаю.

Останні  аплодували  довше, ніж належить по етикету. Після офіційних вибачень,  Бооз  змінив програму симпозіуму без повідомлення китайських співзасновників і надав можливість виступити на подіумі дисидентам,  всі повернулися до розпорядку дня.

Флоріан Годовіц. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...