• Експерти: тінізація економіки стала тотальною і загрожує нацбезпеці

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Понеділок, 28 грудня 2009 року
Незалежні експерти вважають, що вже 60% української економіки знаходиться в тіні, а це вже реально загрожує національній безпеці.

Тінізація економіки України в умовах фінансово-економічної кризи набула тотального характеру і оцінюється окремими експертами й дослідниками обсягом до 60% ВВП.

Це на сучасному етапі становить реальну загрозу національній безпеці держави.

Про це йдеться в національній доповіді НАНУ "Соціально-економічний стан України: наслідки для народу й держави".

"Можна констатувати фактичне завершення процесу реструктуризації тіньової економічної діяльності в масштабах держави. Ця діяльність стала складовою її економіки. Вона обслуговує економічні та політичні інтереси певних впливових структур і ділових кіл", - відзначають економісти.

Більшість експертів вважають, що 25-50% обороту приватних підприємств не відображені в документах бухгалтерського обліку (тіньовий оборот). Рівень тінізації залежить від того, що це за підприємство, "хто за ним стоїть" тощо. У більшості малих підприємств "тінь" може сягати 80-90%.

На думку незалежних експертів, найпоширенішими видами тіньової діяльності є: оптимізація податків, проституція, торгівля наркотиками, праця нелегальних мігрантів, азартні ігри.

До поширених видів тіньової діяльності відносяться також незаконне повернення податку на додану вартість, зарплати "в конвертах".

У доповіді наголошується, що тіньовий оборот також присутній у таких сферах діяльності: торгівля (80%), будівництво (66%), нерухомість (60%), гральний бізнес (53%), громадське харчування (53%), засоби масової інформації (53%), транспорт і перевезення (46%).
У торгівлі підакцизними товарами значну частку становлять невраховані обсяги тютюнових, лікерогорілчаних та інших виробів.

Досить високий рівень корумпованості у сферах, які здійснюють постачання енергоносіїв, землевідведення під будівництво, операції з комерційною нерухомістю (оренду) і приватизацію державного майна.

Тут існує значний розрив між ринковими і "відпускними" цінами на "продукцію" і, відповідно, можливість отримання надприбутків, що є джерелом хабарництва і "відкотів", з якими найбільше фірм працюють у будівництві (91%), торгівлі (75%), сфері нерухомості (75%), сільському господарстві (58%), енергетиці (58%).

Нагадаємо, за оцінками фахівців Світового банку, рівень тінізації української економіки становить понад 50%. При цьому дані міжнародних експертів суттєво відрізняються від офіційної статистики Міністрества економіки, згідно з якою, у ІІ кварталі 2009 року (порівняно з І кварталом) рівень тінізації української економіки не змінився і залишився на рівні 36% від офіційного ВВП.

За матеріалами: Дзеркало тижня

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...