• Що каже китайська медицина про здоров’я дітей

  • П'ятниця, 16 жовтня 2015 року
Китайська медицина, мабуть, найбільш стародавня система медичних знань, і останнім часом вона набуває все більшої популярності. Оскільки китайська медицина приділяє велику увагу попередженню хвороб і її лікування відрізняється відсутністю побічних ефектів, у справі збереження здоров'я дітей вона може виявитися безцінною.

У зв'язку з тим, що процес лікування в китайській медицині спрямований на відновлення гармонії організму, в ході лікування враховуються особливості кожної конкретної людини. Вважається, що діти ще не зросли в фізіологічному і функціональному плані істоти, тому дитину китайська медицина розглядає не так як дорослу людину. Розбіжності в підході до здоров'я дітей стосуються не тільки застосовуваних ліків, але і принципів лікування.

Один із класиків китайської медицини Ер Сяо Бін Юань так говорить про дитячий організм: «Їхні шкіра і волосся, м'язи, сухожилля і кістки, головний і спинний мозок, п'ять щільних і шість порожніх органів, їхні засоби на будівництво організму та його захист, Ці і кров загалом є недостатніми і слабкими».

Китайська медицина у відновленні здоров'я дітей приділяє основну увагу трьом щільним органам: легеням, селезінці і печінці. У класичному керівництві з китайської медицини Шун І Ер говориться: «Зовнішня захисна функція дітей ненадійна, тому зовнішні погані впливи легко проникають крізь їхню захисну оболонку і вражають легені». У зв'язку з цим діти часто страждають від захворювань верхніх дихальних шляхів. Також вказується на те, що у дітей функції транспортування і переробки, тобто перетравлення їжі слабкі і недостатні, тому в них досить часто виникають шлунково-кишкові захворювання».

З іншого боку, під час розгляду природних можливостей дитячого організму китайська медицина вказує, що діти здатні легко і швидко одужувати, тому що «їхня внутрішня Ці [свого роду енергія — ком.ред.] ясна і ефективна». Ці основні особливості і обумовлюють підхід до забезпечення здоров’я дітей.

Дитячі хвороби мають одне джерело — погане травлення

Найбільш типові дитячі хворобливі стани стосуються дихальної системи (кашель, застуда, астма і алергії) або травної системи (коліки, пронос і блювота). Перша група хвороб має зв'язок з мокротою, яка накопичилися в легенях, а друга — до невідповідного травлення. Але оскільки китайська медицина вважає, що за утворення мокротиння, як каламутної субстанції відповідає селезінка, то, зрештою, джерелом дитячих бід все одно є погане травлення. Тому в книжці Боба Фоулза про принципи китайської медицини і здоров'я дітей є вираз: «Усі дитячі хвороби мають одне джерело — погане травлення».

Селезінка відповідає за виробництво «чистої субстанції», з якої в легенях утворюється Ці, а в серці кров. Але оскільки у дітей травлення ще не зріле, процеси утворення Ці йдуть не так інтенсивно. Недостатність Ці обумовлює тривалий дитячий сон, а також може стати причиною ослаблення внутрішнього захисту від «зовнішнього зла» (зовнішніх патогенних факторів) та виникнення інфекційних захворювань. Тому травна система відіграє основну роль у забезпеченні здоров'я дітей. Однак варто нагадати, що до 6 років органи і системи малюка зазвичай стають зрілими, тому китайська медицина вважає такі проблеми тимчасовими.

Ось деякі поради, що стосуються збереження здоров'я дітей та попередження захворювань:

• Китайська медицина розглядає жіноче молоко як найдосконаліше харчування для немовлят, причому на відміну від сучасних концепцій, рекомендує годування не «на вимогу», а «за розкладом», тому що перевантаження їжею призводить до колік і занепокоєння немовляти.

• Принцип «ста градусів» означає, що їжа для немовляти повинна бути попередньо розігріта до 100° за Фаренгейтом, тобто 37—38° за Цельсієм. Це дозволяє уникнути зайвих витрат енергії під час травлення їжі.

• Слід обмежувати годування солодощами і особливо морозивом, які можуть призводити до пошкодження селезінки і згубно позначиться на здоров'ї дітей. Китайська медицина рекомендує стежити за стулом. Поява рідкого стулу часто супроводжується споживанням солодощів.


Коротко особливості харчування дітей викладені у віршах лікаря китайської медицини Сяо-Шу Ціня:

Їжа й питво для немовляти хай на вигляд привабливими, легкими та смачними будуть.
Вони не мають бути сирими, холодними або містити багато жирів рослинного і тим більше тваринного походження.
Їм належить легко прийнятими, перетравлюваними і засвоюваними бути.
Тверду, важкозасвоювану їжу, по можливості, відкинути краще.
Те саме стосується кислого чи терпкого, або запаху, який не заслуговує довіри.
Не варто немовлят годувати досхочу.
Хай краще не доїсть — здоров’я дітей важливіше.

Дитяча фітотерапія

Незважаючи на назву «китайська трав'яна медицина», не всі компоненти рецептів є представниками рослинного світу. Використовуються компоненти з тваринного світу або мінерали. Зазвичай до складу рецептів входить від 4 до 20 компонентів, які мають синергічну дію, тобто кожен компонент виконує частину роботи в загальному напрямку. Це відрізняється від західного підходу, де зазвичай використовується тільки один діючий початок. У китайській медицині існує безліч рецептур, призначених для підтримки здоров'я дітей. В основному вони спрямовані на підтримку функції селезінки і гармонізації шлунка.

Рецептурні формули китайської медицини виписуються не тільки з урахуванням хвороби, характеру, індивідуальних особливостей, але і в залежності від стадії хвороби. Оскільки досягнення здорового балансу — це динамічний процес, рецептура змінюється з часом. Для забезпечення здоров’я дітей лікування зазвичай припиняється, коли дитина вилікувана наполовину. Це викликано тим, що діти швидко реагують на лікування, тому що всі їхні органи «чисті». Тому для одужання дітям потрібен лише поштовх у правильному напрямку.

Крім цього китайська медицина в справі підвищення здоров'я дітей вказує на важливість свіжого повітря, дотримання режиму активності і відпочинку, а також гармонійного поєднання батьківської турботи і дисципліни.

Підписатися:

Коментарі