• Авіценна про фізичні вправи

  • Середа, 21 квітня 2010 року
Сьогодні дуже багато різної літератури області із сфери фітнесу, лікувальної фізкультури та інших видів фізичної діяльності. Проте, як мовиться, все нове, вже було колись раніше в століттях. Тому пропонуємо Вашій увазі кілька порад щодо виконання фізичних вправ від великого вченого-медика і філософа арабського світу Абу Алі ібн Сіни.
 
В одній із глав його основної праці «Канону лікарської науки» (1023 р.) вказується на стан тіла перед виконанням фізичних вправ і важливості підготовки організму до них.

Як пишеться в каноні «на початку фізичних вправ тіло має бути чистим, тобто у внутрішніх органах і судинах не повинно міститися поганих, незрілих хімусів (соків і їжі, що перетравлюється – прим. ред), бо фізичні вправи поширюють їх по всьому тілу». Окрім цього, вчорашня їжа вже має бути засвоєна внутрішніми органами. І краще за все займатися перед тим, коли настає час наступного вживання їжі.

Проте не варто займатися через довгий час після вживання їжі. Готовність організму до заняття фізичними вправами Авіценна радить визначати за «зрілістю сечі, за її складом і забарвленням». Якщо пройшов дуже великий час після перетравлювання і засвоєння їжі, то у такому разі «єство людини на певний час залишається вільним від переробки їжі, і в результаті цього в сечі зажевріє вогненне забарвлення, яке переходить межі природної жовтизни». Заняття вправами в такому стані шкідливі, оскільки сприяють виснаженню резервів організму.

Тому Авіценна робить висновок: «Якщо стан людини потребує інтенсивної фізичної діяльності, то бажано, щоб її шлунок був не дуже порожнім, щоб взимку в ньому знаходилася невелика кількість важкої їжі, а влітку легкої». Але перед початком занять необхідно спочатку «витрусити надлишки з кишок і сечового міхура», а вже потім приступати.

Стан врівноваженості

Займатися фізичними вправами краще, коли тіло гаряче і вологе, ніж коли воно холодне і сухе. Найкращий час— це стан врівноваженості. Оскільки інколи людина з гарячою і сухою натурою може захворіти, якщо виконує інтенсивні фізичні навантаження. А після припинення може видужати.

Тому при підготовці необхідно спершу розтерти тіло грубою тканиною, внаслідок чого оживає єство людини, і розширюються пори шкіри. Потім слід натертися солодкою олією і провести легкий масаж м'язів. Після чого можна розпочинати заняття. У весняні дні краще всього займатися в денний час, а влітку можна займатися і в ранішні години. Взимку ж краще займатися увечері.

Що стосується тривалості занять, Авіценна радить звертати увагу на три критерії. «Перше — це колір шкіри людини: якщо він продовжує покращуватися, то означає, що ще можна продовжувати вправи. Друге — рухи: якщо вони продовжують залишатися легкими, то, значить, ще не прийшов час припиняти вправи. І нарешті, третє — стан органів: якщо вони продовжують набухати, то також можна займатися».

Коли ж усі ці прояви починають зникати, і піт починає текти струмком, то виконання вправ слід припинити. Після припинення вправ слід знову натертися олією, яка стимулює потовиділення, особливо після вправ, «пов'язаних із глибоким диханням».
 
І нарешті, остання порада, що полягає в постійності вживання певної кількості їжі та обсягів фізичного навантаження. «Якщо ти в перший день встановив межу вправ і харчування, то в такому разі ти знаєш і те, яку кількість їжі можна з’їсти, тому ти нічого не змінюй на інший день, бо кількость їжі та вправ на другий день мають бути такими ж, якими вони були в перший день».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...