• Манфред Новак про вилучення органів у Китаї

  • П'ятниця, 21 серпня 2009 року
«З боку китайського режиму так і не надійшло прямих відповідей на твердження про санкціоноване урядом вилучення органів у практикуючих Фалуньгун», - заявив Манфред Новак, спеціальний доповідач Організації Об'єднаних Націй з питань тортур.

«Китайський уряд уже розкрився і став зовсім прозорим, - сказав Новак в інтерв'ю для "Великої Епохи". - Це залишається питанням, як таке можливо, що з 1999 року в китайських клініках так сильно зросла кількість операцій по трансплантації органів. Неможливо, щоб раптом з'явилося так багато добровільних донорів».

Незважаючи на кілька вагомих дослідницьких доказів і звітів представників ООН, влада китайської компартії протягом трьох років продовжують спростовувати ці твердження.

Дослідні звіти

У липні 2006 року міжнародний захисник прав людини Девід Мейтас і колишній державний прокурор та член парламенту Девід Кілгур опублікували свій перший звіт, у січні 2007 послідував другий.

У своєму звіті «Кривавий урожай» про вилучення органів у практикуючих Фалуньгун у Китаї», його автори приходять до висновку: «Ми переконані в тому, що існувало і сьогодні існує незаконне вилучення органів у практикуючих Фалуньгун... Неймовірний жах того що відбувається, схиляв нас до думки, що в це просто неможливо повірити».

Розслідування розкрило, що в період між 2001 і 2005 роками для трансплантацій було використано 41,500 органів. Число трансплантацій збільшувалося паралельно зростанню переслідувань послідовників Фалуньгун. У 2001 році кількість донорів печінки в Китаї обмежувалася числом сім. До 2005 року це число збільшилося до 2,168 тільки в одному госпіталі. Китайський військовий уряд бере участь в системі трансплантацій в Китаї, і режим визнає, що основними донорами є страчені ув’язнені.

«Пояснення, що більшість цих органів взяті у ув’язнених після виконання смертного вироку, є непереконливим, - відзначив Новак. - Якщо це дійсно так, то число страчених ув'язнених повинно бути набагато вищим, ніж передбачалося раніше. Я зажадав від уряду Китаю внести ясність в це питання і надати точні відомості».

«Обвинувачення не зняті, - сказав Новак. - Вони не були визнані, але китайський уряд і не заперечує їх, але з іншого боку, вони не доведені. Це ставить нас перед складною дилемою, яку можна вирішити тільки в тому випадку, якщо Китай має бажання співпрацювати. І такого бажання Китай як раз не виявляє».

Вимоги ООН ігноруються

Новак направив до Ради з прав людини ООН доповідь з офіційною вимогою до китайського режиму відповісти на твердження про вилучення органів. У доповіді зокрема говориться, що «практикуючим [Фалуньгун] робилася ін'єкція для зупинки серця, таким чином, їх убивали, щоб використовувати в черговій операції з вилучення органів».

«Схоже, що нічого не змінилося на краще, - сказав Новак. - Ми не маємо точної статистики. Не можу сказати, що ситуація змінилася з тих пір, як я покинув Китай. Але у мене немає причин припускати, що хоч щось змінилося на краще, тому що я не бачу жодних ознак цього. Більшість ув'язнених у цих таборах [примусової праці] - це практикуючі Фалуньгун. І це так жахливо, тому що жодному з цих людей не було надано право на судовий розгляд. Їм ніколи офіційно не висували звинувачення».

Наступний інкримінуючий фактор у «Кривавому врожаї» - це вкрай короткі терміни очікування органів у Китаї. Один чи два тижні для отримання донорської печінки у порівнянні з 32,5 місяцями в Канаді (середній термін очікування в 2003). Кілгур та Мейтас так само надають самовикриваючий матеріал з веб-сайту Центру трансплантацій Китаю, в якому рекламується негайна доступність великої кількості органів від живих донорів. Ознайомитися з прейскурантом цін на органи, пропонується на веб-сайтах китайських шпиталів.

Звіт Кілгура-Мейтаса містить і свідчення з веб-сайтів шпиталів (тепер уже знятих), в яких стверджується, що «з січня 2005 року, до сьогоднішнього дня ми провели 647 операцій з трансплантації печінки - 12 з яких скоєно тільки на цьому тижні. В середньому час очікування - два тижні».

Приблизно в той же час з сайту була знята і таблиця, в якій зазначено, що в 1998 році в госпіталі проводилось всього дев'ять операцій з трансплантації печінки. До 2005 року це число зросло до 2248.

Виправно-трудові табори: без суду і слідства

Під час поїздки Новака до Китаю у 2005 році, поїздки, яку від влади Китаю домагалися 10 років, він виявив, що дві третіх випадків тортур у трудових таборах застосовують до послідовників Фалуньгун.«Практикуючих Фалуньгун відправляють до таборів примусової праці, - сказав Новак. - Подібним чином влада розправляється і з повіями або з тими, чия поведінка якимось іншим чином небезпечна для суспільства. Можна стверджувати, що відносно велику частину всіх ув'язнених у цих таборах складають послідовники Фалуньгун. Ця група, безперечно, одна з найбільш численних».

Новак відзначив, що число практикуючих у Китаї величезна. «Попри переслідування, [їх] число не зменшилося, а навпаки, збільшилася», - сказав він. - «Геноцид має специфічну основу - це етнічна, расистська або релігійна дискримінація, у даному випадку це дискримінація на релігійному ґрунті. [Те, чим займається режим], це систематичне придушення конкретної групи людей за їх релігійні переконання, хоча керівництво Китаю завжди заперечувало, що Фалуньгун є релігійним рухом».

У телефонній розмові з китайським лікарем, дослідник представився як пацієнт, зацікавлений у донорських органів. Після того, як лікар зізнався, що органи вони одержують із тюрем, дослідник поцікавився:

M: «... і вони отримані від здорових практикуючих Фалуньгун ...?»

Lу: «Так точно. Ми обираємо кращі, так як гарантуємо якість проведеної нами операції».

M: «Так значить, ви для себе відбираєте органи?»

Lu: «Так, саме ...»

M: «А що, якщо обраний вами, не захоче здавати кров на аналіз?»

Lu: «Він неодмінно це зробить».

M: «Яким чином?»

Lu: «Вони неодмінно знайдуть спосіб, як це зробити. Про що Ви турбуєтеся? Ці справи Вас зовсім не стосуються. У Вас свої процедури».

M: «Чи знає людина про те, що його орган буде вилучений?»

Lu: «Ні, про це він не знає».

У запису розмови з доктором з госпіталю Міньсю в місті Наньнін автономного округу Гуансі 22 травня 2006 року можна прочитати наступне:

«Чому їм [в Гуанчжоу] так легко дістати [органи практикуючих Фалуньгун]?»

«Тому, що вони є важливим відомством. Вони від імені всього університету пов'язуються із системою юридичних установ».

«Тоді вони використовують органи практикуючих Фалуньгун?»

«Так, так» ...

«Що ви використовували до (органів практикуючих Фалуньгун), чи були це органи з центрів ув’язнення або в'язниць?»

«З в'язниць».

«І вони взяті від здорових практикуючих Фалуньгун ...?»

«Безумовно. Ми обираємо кращі, щоб гарантувати якість проведеної нами операції».

Шарлотта Катберсон. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі