ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС і ООН вимагають негайно звільнити лідера демократичного руху М’янми

Велика Епоха
Фото: KIM JAE-HWAN/AFP
Фото: KIM JAE-HWAN/AFP
Правозахисники разом із Генсеком ООН і Європейським Парламентом засуджують вердикт, винесений Аун Сан Су Чжі, лідерові національного руху за демократію, на судовому засіданні, що відбулося у М’янмі 11 серпня. Amnesty International назвала вирок «ганьбою».

«Цей суд був фарсом, огидним збоченням законної процедури. Змусивши мовчати опонентів через суд, влада чітко показує, чому вибори, на яких вони так наполягають наступного року, не принесуть змін», — сказав Бред Адамс, директор правозахисної організації Human Rights Watch в азіатському регіоні.

М’янмський суд звинуватив пані Су Чжі в порушенні умов домашнього арешту, після того як американець Джон Йеттоу пробув дві ночі в неї вдома у травні цього року. Відповідно до закону про захист держави, її засудили до 18 місяців домашнього арешту. Починаючи з 1989 року пані Су Чжі перебувала під домашнім арештом упродовж 13 років.

«Влада М’янми сподівається на те, що це ув’язнення з боку міжнародного співтовариства сприйметься як акт поблажливості», — сказала директор міжнародної правозахисної організації Amnesty International Айрін Хан. — Проте, це не так, і такого не повинно бути, особливо з боку Асоціації держав Південно-Східної Азії і ООН».

Судове засідання було закритим. Деяким дипломатам і репортерам іноземної преси було дозволено бути присутніми.

Генсек ООН Пан Гі Мун висловив своє співчуття з приводу незаконного вердикту і закликав негайно звільнити Су Чжі, а також залучити її до переговорів про примирення перед виборами в 2010 році. «Поки вона і всі інші політичні в'язні не будуть звільнені і їм не буде дозволено вільно  брати участь у виборах, довіра до політичного процесу залишатиметься під сумнівом», — заявив генсек у понеділок 11 серпня, повідомляє інформаційний центр ООН.

Раніше в липні цього року уряд М’янми відмовив генсекові ООН зустрітися з пані Су Чжі під час його поїздки країнами Південно-Східної Азії.

Винесений владою М’янми вердикт засудили чотири експерти з прав людини при ООН. Вони заявили: «Рішення не було об'єктивним, закон був проігнорований, звинувачення згідно з Законом про захист держави необґрунтоване. Як ми заявляли багато разів, цей суд взагалі не повинен був відбутися».

У заяві від імені Євросоюзу Президент Європейського Парламенту Єжи Бузек засудив дії правлячого режиму в М’янмі, а також відзначив, що якщо влада не змінить політичну ситуацію, то «Євросоюз і далі підсилюватиме свої обмежувальні заходи щодо режиму в М’янмі, включаючи їх економічні інтереси».

Аун Сан Су Чжі — один із 2150 політичних в'язнів у М’янмі. Правозахисна організація Amnesty International дала їй звання «посланець совісті» у 2009 році. Пані Су Чжі є також лауреатом Нобелівської премії миру.