• CNN назвав десять найважливіших медичних відкриттів 2009

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Середа, 30 грудня 2009 року
Телеканал CNN назвав найбільш важливі винаходи у сфері медицини в цьому році. Лідирує вакцина проти свинячого грипу.
 
Телеканал CNN підбив медичні підсумки року, склавши рейтинг із десяти найбільш важливих інновацій у сфері охорони здоров'я за 2009 рік.

Перше місце в списку займає вакцина від грипу H1N1, яка є, ймовірно, найважливішим проривом у сфері охорони здоров'я в 2009 році. Вакцина була розроблена в рекордно короткі терміни: від перших повідомлень про випадки свинячого грипу в кінці березня 2009 року до завершення перших успішних клінічних випробувань препарату, проведених китайською компанією Sinovac Biotech в середині серпня, минуло лише п'ять місяців. Далі були розробки багатьох інших фармкомпаній, в тому числі австралійської CSL та європейської Novartis.

Вакцини містять або неактивний вірус грипу, або ослаблений живий вірус, який не може викликати захворювання. Вакцина з неактивним вірусом вводиться у вигляді ін'єкції, а живий препарат - у формі назального спрею. В обох випадках для виробництва вакцини вірус культивують в курячому яйці.

Далі в рейтингу розташувалися:
2. "Електронне око";
3. Новий тип слухового апарату;
4. Нова методика регенерації зламаних кісток;
5. Електромагнітна терапія від депресій;
6. Противірусна біоповязка;
7. Антибактеріальна фарба для стін;
8. Електронний стетоскоп з технологією Bluetooth;
9. Найдешевший у світі протез колінного суглоба;
10. Нова система транспортування органів для пересадки.

Дослідники Массачусетського технологічного інституту (MIT) розробляють мікрочіп, який дозволить частково відновити зір слабозрячим і сліпим людям. "Електронне око" не поверне зір повністю, але завдяки йому можна буде дізнаватися особи та орієнтуватися в приміщенні і на вулицях без сторонньої допомоги. Чіп буде імплантований на очне яблуко. На цей чіп безпосередньо надійдуть сигнали від спеціальної маленької камери, вмонтованою в окуляри. Далі оброблена чіпом інформація буде передаватися в мозок. Початкові випробування приладу на поросятах дали позитивні результати, повідомляють дослідники, які сподіваються в наступні кілька років почати випробування на людині.

Вчені розробили новий тип слухового апарату, з якими пацієнти будуть позбавлені від звичайних проблем, пов'язаних з розрядом батареї, необхідністю знімати апарат перед сном або в душі, а також з надмірним посиленням шуму. Апарат The Lyric, що випускається американською компанією InSound Medical, встановлюється в глибині вушного проходу, приблизно на відстані 4 мм від барабанної перетинки. Апарат носять 24 години на добу, його потрібно змінювати три-чотири рази на рік. Витягують пристрій з вуха за допомогою магніту. Зараз The Lyric користуються 3500 осіб, і з кожним днем це число зростає.

Вчені в Італії розробили нову методику регенерації зламаних кісток з використанням маленьких шматочків деревини. Дослідники виявили, що певні типи деревини, такі як червоний дуб, мають губчату структуру, дуже нагадує кісткову. Лікарі мають намір використовувати маленькі фрагменти такої деревини для стимулювання природних процесів відновлення в організмі. Анна Тамп'єрі (Anna Tampieri), що очолює проект в Інституті досліджень і технологій кераміки, заявила, що організм може самостійно виростити нову кісткову тканину, але кровоносні судини повинні "до чогось прикріплятися". Тамп'єрі вже провела успішні випробування на овець і сподівається незабаром перейти до випробувань на людині.

Електромагнітний "шолом" може допомогти мільйонам людей, які страждають від депресії, з якою не вдається впоратися з антидепресантами. NeuroStar Transcranial Magnetic Stimulation Therapy System імпульсами магнітного поля впливає на префронтальний відділ кори головного мозку, що відповідає за настрій. Таким чином, можна стимулювати нейрони головного мозку. Після щоденних 30-40-хвилинних процедур у половини пацієнтів, що брали участь у клінічних випробуваннях, було відзначено істотне послаблення симптомів хвороби, у третини - повне одужання, повідомляє компанія Neuronetics, що проводила дослідження. З середини 2009 року такий курс терапії можна пройти в 31 штаті США.

Після спалаху в 2003 році атипової пневмонії (SARS) / пташиного грипу гонконгська компанія в сфері біотехнологій Filligent витратила шість років і 10 мільйонів доларів на розробку противірусної біоповязкиBioMask, яка припала саме вчасно до спалаху в 2009 році вірусу грипу H1N1. На відміну від інших масок, біоповязка блокує і знищує небезпечні патогенні мікроорганізми і хімічні частинки, які присутні в повітрі, а потім вбиває або нейтралізує їх активність, перш ніж вони потраплять в організм. BioMask є в наявності у країнах Азії, ЄС, Канаді, на Близькому Сході, в Латинській Америці. Очікується, що вона буде схвалена в США.

Фарба для стін може захистити від небезпечних бактерій, стверджують вчені з Університету Південної Дакоти. Вони відкрили молекулу, яка вбиває мікроорганізми. Такі молекули як компонент можна додати фарбу, щоб надати їй антимікробні властивості. Речовина, назване N-Halamine CI TMPM допомогло б упоратися з лікарняними "суперінфекція", від яких, як відомо, тільки в США помирають 88 тисяч людей на рік. Протимікробна речовина зберігає свої властивості протягом року, але такі покриті фарбою поверхні необхідно мити кожну тиждень-два. Головний дослідник доктор Юйюй Сан (Yuyu San) веде переговори про співробітництво з виробниками фарб.

Стетоскопи мало змінилися за останні кілька десятиліть, але тепер компанія 3M винайшла Littman electronic Stethoscope Model 3200, перший електронний стетоскоп, що використовує технологію Bluetooth для передачі інформації на комп'ютер. За допомогою стетоскопа дані про серцеві, легеневі та інші звуки організму надходять до програми Zargis Cardioscan, в якій проводиться їх подальший докладний аналіз. У листопаді журнал Popular Science назвав цей стетоскоп "Винаходом року".

Команда студентів інженерних спеціальностей з Стенфорда розробила найдешевший у світі протез колінного суглоба, що коштує 20 доларів. JaipurKnee повторює природні руху суглоба. В Індії його вже використовують 300 людей. У протезах, широко представлених на ринку, застосовується титановий елемент, який коштує від 10 тисяч до 100 тисяч доларів. Команда дослідників сподівається, що в наступні три роки можна буде виробити 100 тисяч штучних колінних суглобів і, можливо, навіть зробити їх більш дешевими. Проте, минулого тижня стосовно винаходу Стенфордського університету виникли суперечки: університет LeTourneau в Техасі заявив, що раніше багато років працював над тим же самим продуктом.

До недавнього часу органи для пересадки транспортували в холодильних камерах. Але провівши в таких камерах п'ять годин, серце, легке або печінка зазвичай настільки пошкоджувалися, що ставали практично непридатними. Таке обмеження за часом робить величезний тиск на лікаря і пацієнта, яким доводиться бути готовими до операції як тільки з'являється потрібний орган. Тепер часовий інтервал розширюється майже до 12 годин завдяки системі, яка підтримує орган в теплі, а не в холоді, і забезпечує подачу крові, кисню і поживних речовин.

 
Organ Care System, розроблена TransMedics, зробила можливими навіть трансплантації з доставкою органів з інших країн, як, наприклад, в одному з випадків у цьому році, коли серце для пересадки привезли з Німеччини до Греції. Зараз на ринку в Європі є система для пересадки серця, в 2009 році TransMedics розробила такий же апарат для легень.
 
Джерело: www. tsn.ua
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...