• Чи можуть пацієнти, які піддалися дії радіації опромінювати інших людей?

  • Вівторок, 29 грудня 2009 року
Наскільки обережно повинні поводитися пацієнти після процедури радіоізотопного сканування або після курсу променевої терапії раку? Як довго радіоактивні ізотопи залишаються в тілі? І як довго радіація піддається виявленню і впливає на інших?

У доповіді, зробленій в Університеті Джона Хопкинса, говориться, що пацієнтам опромінення, що отримали дозу, потрібно повідомити про можливість опромінення ними інших людей. Адже основна проблема полягає в тому, що радіоізотопне сканування не заміщається іншими способами обстеження. Якщо ми не розробимо нові методи діагностики, радіоактивні методи дослідження з часом ставатимуть лише популярнішими і доступнішими.

Під час обстежень при діагностиці дисфункції щитовидної залози, порушень коронарного кровотоку або раку, радіоактивні препарати вводяться внутрішньовенно, проковтуюся або вдихаються пацієнтом. Після цього детектори гамма-випромінювання або сканери позитронно-емісійного томографа (ПЕТ) фіксують випромінювання, що виходить з радіоактивних  часток  і  після комп'ютерного аналізу виводять на екран монітора дані про стан конкретного органу.

Враховуючи ці особливості, після процедури лікарі радять пацієнтам обов'язково ретельно вимити руки після використання туалету. Також поважно двічі спустити воду в туалеті, щоб напевно позбавитися від будь-якого джерела радіоактивного випромінювання.

Різні методи променевої дії приводять до різних мір опромінення. Наприклад, променева терапія надає набагато сильнішу радіоактивну дію, ніж радіоізотопне сканування. Проте у пацієнтів, що отримали курс зовнішньої променевої терапії, місце опромінення обмежується локальною ділянкою зростання пухлини. В цьому випадку шкідливої дії на інших людей не буде.

Інша справа, коли джерело випромінювання знаходиться всередині, особливо у випадках, коли пацієнти з раком простати лікуються за допомогою брахитерапії. Під час цієї процедури, маленькі радіоактивні зерна поміщуються в тканину передміхурової залози. Ці крихітні частки розміром з рисове зернятко поміщаються і в саму пухлину і в ділянку довкола неї.

У доповіді, зробленій в Університеті Джона Хопкинса, вказується, що у випадках використання тимчасових імплантатів низьких доз, пацієнти повинні перебувати в стаціонарі та обмежити контакти з членами родини. Відвідуючі можуть знаходитися поруч лише протягом 10 - 30 хвилин, а вагітні жінки взагалі не мають бути присутніми поблизу такого пацієнта.

Але зовсім інша історія, коли проводиться  брахитерапія з введенням постійних імплантантів. Інтенсивність випромінювання у такому разі слабшає поступово  протягом тривалого періоду часу, тому від пацієнта вимагають дотримання деяких обережностей. Рентгенологи не радять таким хворим обіймати членів сім'ї або тих, хто прийшов їх відвідати, протягом декількох днів після процедури імплантації. А протягом подальших шести місяців вони повинні триматися на відстані 2 метрів від дітей і вагітних жінок.

На даний час при лікуванні гіпертиреозу (гіперфункції щитовидної залози) і злоякісних новоутворень щитовидної залози використовуються препарати радіоактивного йоду. В цьому випадку протягом першого тижня після лікування, пацієнт повинен спати один, використовувати окремі рушники і посуд і стирати одяг окремо.

Пацієнти також повинні  знати, але інколи їм не говорять, про один важливий факт: під час їх контактів з іншими людьми, залишкова радіація в їх тілі може діяти на чутливі системи організму іншої людини.

Після сканування кісток або щитовидної залози тіло випромінює радіацію протягом трьох днів. Сканування серця приводить до подальшого випромінювання протягом 51 дня, а після терапії радіоактивним йодом випромінювання фіксується впродовж трьох місяців.

Але як часто пацієнтів повідомляють про те, що вони є джерелами випромінювання? Журнал "Променева медицина" (The Journal of Nuclear Medicine) недавно повідомив про результати минулої перевірки 66 установ охорони здоров'я, які  показали, що частенько пацієнти не знали про власне випромінювання.

Окрім цього зазвичай пацієнти не знають, яку дозу опромінення проводять діагностичні процедури. Фактично, навіть лікарі, що призначають ці методи, зовсім не знають про променеве випромінювання пацієнтами, або істотно занижують інтенсивність дії.

Наприклад, перевірка показала, що 94% педіатрів, які призначили комп'ютерну томографію (КТ) не знали про  дозу опромінення, яку отримають діти. Вони не знали, що через вищу чутливість дитячих органів кожне комп'ютерне сканування шлунку еквівалентне дозі більш ніж в 4 000 рентген. Насправді, діти частенько піддаються дії рівнів радіації, які, як вважають, викликають рак.

Пацієнти повинні пам'ятати, що радіація нагадує слона: її не можна не помічати. Радіація накопичується і кожна подальша променева дія, підсумовується з попередньою.

Я виступав за те, щоб ми всі мали променеві карти доз опромінення, щоб вести облік протягом всього життя. Але доки до мене ніхто не прислухався.

Л-р Ст. Гиффорд-Джонс.  – медичний журналіст, який займається  приватною практикою в Торонто. Його сайт http://mydoctor.ca/gifford-jones

Версія  англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...