ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Зайва вага: проблема в багатьох країнах наростає

Велика Епоха
Кожен дев'ятий житель Землі страждає від зайвої ваги. Фото: MARK RALSTON/AFP/Getty Images
Кожен дев'ятий житель Землі страждає від зайвої ваги. Фото: MARK RALSTON/AFP/Getty Images
Науковий журнал Lancet опублікував результати масштабного дослідження зміни загальної ваги людства за останні три десятки років. Автори дослідження встановили, що кожен дев'ятий житель Землі страждає від зайвої ваги.

Вченими Гарвардського університету (США) і Імперського коледжу (Англія) були вивчені дані про ІМТ (індекс маси тіла), а також рівень холестерину і кров'яного тиску людей у всьому світі. Дані включали період спостережень протягом 28 років - з 1980 по 2008 рік. Результати показали, що в 2008 році ожирінням страждали 13,8% жінок і 9,8% чоловіків, при цьому їх показник ІМТ* становив більше 30 кг/кв. м. 30 років тому ці показники були нижчими - 7,9% у жінок і 4,8% у чоловіків.

Висновки авторів дослідження такі: найбільше страждають надмірною вагою люди, що проживають в країнах з високим рівнем доходу: найбільше зростання ІМТ за останні 28 років був відзначено у жителів США. Люди, що живуть на островах Тихого океану, за результатами досліджень, є найбільш повними людьми на Землі: для них середній показник ІМТ склав 34-35 кг/кв. м., що на 70% більше, ніж у жителів країн Південно-Східної Азії та держав Африки (на південь від Сахари).

Одні з найбільш повних жінок у Європі живуть у Росії і Молдові. Для жінок Росії показник ІМТ становить 27,2 кг/кв. м., в той час як для жінок Молдавії - 27,1 кг/кв. м. Серед європейських чоловіків найбільше страждають ожирінням в Ірландії та Чехії. Найбільш прискорене зростання середнього показника ІМТ зафіксовано в Новій Зеландії, США та Австралії - для жінок, і в Великобританії - для чоловіків.

В рейтингу "худих" знаходяться жінки Швейцарії, Італії та Франції. При цьому, Італія - єдина країна Європи, де середній показник ІМТ у жінок за останні роки знизився з 25,2 кг/кв. м. до 24,8 кг/кв. м.

На тлі зростання загальної кількості людей, які страждають ожирінням, деякі країни змогли поліпшити такі показники як рівень висоти кров'яного тиску та холестерину. Так, серед чоловіків у Північній Америці і серед жінок в Азіатсько-Тихоокеанського регіону значно знизилися середні показники тиску; в Балтійському регіоні та країнах Західної та Східної Африки були зафіксовані найвищі показники кров'яного тиску.

Результати досліджень показали, що в той час як у багатьох країнах Заходу середній рівень холестерину знизився,  для країн Східної та Південно-східної Азії, а також Тихоокеанського регіону він, навпаки, значно зріс. За словами одного з авторів дослідження, професора М. Ецатті, зниженню рівнів кров'яного тиску та холестерину могло сприяти поліпшення методів спеціальних перевірок та обстежень, а також споживання меншої кількості солі.

* ІМТ - показник співвідношення ваги людини з її ростом. Нормальний показник ІМТ становить від 18,5 кг/кв. м. до 24,99 кг/кв. м.