• Хуа То — «бог хірургії» Стародавнього Китаю

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Вівторок, 10 червня 2014 року

Хуа То — один із легендарних цілителів Стародавньої східної медицини, хірург і відомий фахівець з акупунктури, якого назвали одним із десяти божеств — покровителів лікування.

За історичними записами, Хуа То жив в епоху пізньої династії Хань на території нинішньої східної китайської провінції Аньхуей. Ставши свідком відходу з життя своєї матері, якій не зміг допомогти жоден лікар, молодий Хуа То прийняв рішення стати медиком. З цією метою він вирушив до західного Китаю, де успішно вивчав основи медицини. З часом, коли Хуа То вже став успішним лікарем, правителі Східної династії Хань запропонували йому зайняти високу посаду, проте Хуа То відмовився: він уже вирішив повністю присвятити себе лікуванню простих людей.

Ще за життя Хуа То поширювалися історії про його неймовірні здібності. Хуа То був відмінним хірургом, через що його на віки прозвали «богом хірургії». Під час проведення непростих операцій він використовував для зшивання ран шовк, волокна тутового дерева, нитки конопель, а також сухожилля телят і тигрів, для анестезії — препарати на спирту. Хуа То міг провести найскладніші операції, наприклад, видалити тільки половину селезінки або вивести отруту з кістки, зберігши при цьому кінцівку.

Одного разу тяжкохворий старий звернувся до Хуа То за допомогою. Оглянувши його, Хуа То сказав старому, що той тяжко хворий, і що навіть після операції з розтину черевної порожнини він не проживе більше 10 років. Старик наполіг на проведенні операції, яка зменшила його страждання, проте через 10 років все одно помер.

В іншій історії розповідається про те, як Хуа То провів операцію пацієнта, який протягом 8 років страждав гнійним ураженням лівої ноги. В сучасній медицині це захворювання називається хронічним запаленням кісткового мозку. Під час операції Хуа То витягнув з ноги пацієнта довгу кістку, і через тиждень він одужав.

Одним із пацієнтів легендарного Хуа То був сам Цао Цао — правитель одного з північних царств Китаю. Цао Цао страждав на сильну мігрень. Після огляду правителя, Хуа То сказав, що у Цао Цао пухлина головного мозку і допомогти йому може тільки операція з розтину черепа. За однією з версій, почувши про необхідність трепанації, Цао Цао вирішив, що його хочуть вбити, і наказав стратити Хуа То.

За другою версією, Цао Цао наказав Хуа То залишатися поруч з ним і проводити процедури акупунктури. Проте одного разу лікар пішов додому за ліками, саме в цей момент у Цао Цао стався напад хвороби. Побачивши, що Хуа То немає поруч, і вирішивши, що той втік, правитель наказав стратити лікаря.

За життя Хуа То був також і майстерним терапевтом, він міг точно поставити діагноз і знайти причину захворювання за кольором обличчя пацієнта. Історія розповідає, як одного разу Хуа То побачив у шинку кількох підпилих людей. Уважно їх оглянувши, Хуа То сказав одному з них (Янь Сіню), щоб той більше не торкався випивки і скоріше повертався додому. Янь Сінь так і зробив, і як тільки повернувся додому, відразу відчув себе погано. Через деякий час він помер.

Певний чиновник, який страждав на невідому хворобу протягом довгого часу, вирішив звернутися за допомогою до Хуа То. Після огляду цілитель зрозумів, що тільки коли хвороба «вийде назовні», прийде й одужання. А зробити це можна, викликавши гнів хворого. Хуа То написав чиновнику лист, що розлютив його і він відправив своїх людей, щоб відшукати лікаря. Пошуки виявилися марними, що ще дужче розлютило чиновника, який у гніві почав харкати кров’ю. Коли криза минула, чиновник став відчувати себе краще.

За винятком таких рідкісних випадків, Хуа То дотримувався приємного для пацієнта способу лікування: намагався відвернути його від думок про хворобу, підняти настрій.

Хуа То була розроблена спеціальна терапевтична гімнастика, в якій слід було наслідувати позам тварин: лелеки, ведмедя, мавпи, тигра й оленя. Так був створений комплекс фізичних вправ «Уцін сі» (імітація «Гри п’яти тварин»), з часом на основі «Уцін сі» була створена широко відома оздоровча та бойова гімнастика Тайцзі-Цюань.

Як у відомого цілителя, у Хуа То були й учні: Фань Ан та У Пу стали знаменитими лікарями, продовжуючи тим самим справу свого вчителя. А сам Хуа То залишив після себе кілька творів, присвячених різним питанням медицини.


Читайте також:

Бянь Цює — відомий хірург і мудрий цілитель Стародавнього Китаю

Здоров’я дітей з точки зору китайської медицини

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...