ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Що робити, як вас кусають

Велика Епоха

З наближенням літа хочеться все більше часу проводити на природі, в саду або просто прогулюючись лісом. Однак не слід забувати, що кусючі та жалкі комахи можуть підстерігати вас не тільки на присадибній ділянці, а й у парку. Як уберегти себе від небезпечних укусів комах і що робити, якщо це вже сталося?

Укуси комах. Як надати першу медичну допомогу. Кусючі та жалкі комахи можуть підстерігати вас й у парку. Фото: Peter Macdiarmid/Getty Images
Укуси комах. Як надати першу медичну допомогу. Кусючі та жалкі комахи можуть підстерігати вас й у парку. Фото: Peter Macdiarmid/Getty Images
Укуси комах мають різну ступінь небезпеки: від докучних, але не небезпечних укусів комарів, до укусів кліщів, здатних викликати серйозні захворювання.

Після укусу комахи виникають місцеві прояви (біль, печіння, почервоніння, набряк у місці укусу), іноді може з’явитися загальна реакція, в тому числі загальнотоксична та алергічна. Як правило, загальнотоксична або алергічна реакції виникають внаслідок множинних укусів. У цьому випадку в організм потрапляє велика кількість отрути. Виникають симптоми отруєння: запаморочення, головний біль, озноб, нудота, сухість у роті.

За чутливості організму до токсину, який потрапляє в кров під час укусу комахи, може з’явитися й алергічна реакція. Вона небезпечна тим, що в більшості випадків розвивається швидко і може призвести до смерті.

Розрізняють такі прояви алергії:


— Шкірні або шкірно-суглобові прояви: біль у суглобах, кропив’янка;

— Набряково-асфіксичні прояви: набряк гортані, обличчя;

— Анафілактичний шок: втрата свідомості, різке падіння артеріального тиску;

— Утруднення дихання, задишка;

— Нудота, різка блідість або почервоніння, шоковий стан.

Зазначені вище алергічні прояви можуть виникнути як відразу після укусу, так і через кілька годин: чим важче алергічна реакція, тим швидше проявляються симптоми і тим швидше може наступити смерть.

Смерть від укусу комахи, що не супроводжується алергічною реакцією, може наступити і за місцевих проявів, наприклад, якщо укус стався в порожнину рота.

Перша медична допомога в разі укусів комах. Загальні правила


1. Якщо на місці укусу залишилося жало — його слід видалити.

2. Місце укусу слід продезінфікувати спиртом, спиртовмісною рідиною (горілкою, одеколоном) або «марганцівкою» (розчином перманганату калію).

3. На місце укусу нанести мазь або змочити ватку в розчині харчової соди і прикласти до місця укусу. Це допоможе зменшити свербіж.

4. Для зняття набряку на місце укусу прикласти холод.

Якщо укус комахи спричинив загальнотоксичну реакцію, вивести токсини з організму допоможе рясне пиття (лужна мінеральна вода без газу або проста чиста вода), антигістамінні препарати (за призначенням лікаря: тавегіл, димедрол, діазолін та ін.).

За виникнення алергічної реакції на укус комахи необхідно якомога швидше звернутися до лікаря. До приходу лікаря необхідно зробити ін’єкцію антигістамінного препарату, на місце укусу прикласти лід.

Якщо алергічна реакція супроводжується шоковим станом (потемніння в очах, розширення зіниць, різка слабкість, головний біль або біль в області серця, утруднення дихання, втрата свідомості) необхідно, не відкладаючи, викликати «швидку допомогу».


Читайте також:
Кліщ: сезон полювання відкрито
Корисні бактерії: робота в саду запобігає депресії