Вівторок, Жов 19, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Меблі в нашому домі — джерело небезпечного формальдегіду

Середа, 22 липня 2020 року

Наше житло — не такий захищений і безпечний притулок, як ми вважаємо за звичкою. І мова зовсім не про погане електричне устаткування чи електроприлади, а про не менш серйозні джерела небезпеки для здоров'я — меблі з ДСП, МДФ і подібних матеріалів, які виділяють токсичні речовини.

Меблі — обов'язкова складова як робітничих, так і житлових приміщень. Попри це, ми знаємо про них не так багато. З чого зроблено шафу (диван, ліжко і т.п.), які речовини використовувалися під час її виробництва, що таке гігієнічний сертифікат і клас емісії — ці моменти є дуже важливими під час вибору того чи іншого предмета інтер'єру.

Меблі з ДСП, МДФ і подібних матеріалів, виділяють токсичні речовини. Фото: Wicker Paradise/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0
Більшість меблів виготовляють із деревно-стружкових (ДСП) і деревно-волоконних плит (ДВП), а також деревно-волоконних плит середньої щільності (МДФ). Для поліпшення міцності та пластичності цих матеріалів, у них додають т.зв. сполучні речовини — сечовиноформальдегідні смоли, які й становлять найбільшу небезпеку для здоров'я.

Формальдегід дуже токсичний: у списку канцерогенів він є одним із перших. Крім цього, пари формальдегіду подразнюють шкіру, слизові оболонки очей і верхніх дихальних шляхів. Дослідження показують, що ця речовина впливає на центральну нервову систему, викликає головні болі, депресію та втому.

Але смоли на основі формальдегіду є дешевим матеріалом для склеювання деревної стружки, тому вони використовуються для виробництва меблів у всьому світі. З цієї причини навіть меблі, привезені з-за кордону, також буде містити ці смоли.

Що шкідливіше: ДСП або МДФ?

Багато хто помилково вважає, що меблі з МДФ — більш екологічні та безпечніші для здоров'я, ніж ДСП. Зазвичай пояснюють це наступним чином: під час виробництва МДФ замість смоли використовують лігнін, який входить до складу деревини. А сам формальдегід (правда, в незначній кількості) є й у натуральному дереві.

Під час виробництва МДФ, як і ДСП, використовується карбоформальдегідна смола, і вона є обов'язковою складовою, без якої неможливо виготовити ці матеріали. Але, на відміну від процесу отримання ДСП, МДФ отримують «в суху»: волокно деревини просочується карбоформальдегідною смолою, після чого висушується та пресується. Як можна здогадатися, такі речовини, як формальдегід і фенол не зникають, а залишаються у плиті МДФ, звідки поступово випаровуються, отруюючи наше здоров'я.

Смоли на основі формальдегіду — дешевий матеріал для склеювання деревної стружки. Вони використовуються для виробництва меблів у всьому світі. Фотоколаж: John Loo/flickr.com, Design Build Love/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0. Ian Boggs/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0. Kirsten Pauli/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0.
Щодо меблів із ДСП, достатньо сказати одне: у рейтингу найнебезпечніших для здоров'я вони займають місце №1.

Норми вмісту формальдегіду в меблях. Клас емісії

Існує три класи емісії формальдегіду (Е1, Е2, Е3), які вказують на гранично допустимий вміст цієї небезпечної речовини в 100 г плит типу ДСП і МДФ:

E1 перший клас, з найменшим показником вмісту формальдегіду. Цьому класу повинні відповідати всі меблі для внутрішніх приміщень. Норма вмісту формальдегіду в таких меблів у країнах СНД — не більше 10 мг на 100 г сухої плити, у країнах Європи — не більше 8 мг/100 г (або 0,125 мг/м3). Норма формальдегіду в 10 мг/100 г вважається «безпечною» для здоров'я, і ​​саме з таких плит повинні вироблятися меблі для дитячих кімнат.

E2 другий клас: 10—30 мг/100 г, у Європі — 0,125—1,25 мг/м3. Меблі цього класу можуть використовуватися тільки зовні приміщень.

Е3 — 1,25—2,87 мг/м³ — третій клас. Випуск матеріалів із параметром E3 заборонений, відносно безпечними та дозволеними вважаються тільки два класи емісії формальдегіду — E1 і E2.

Ще один клас — Е0 — до 5 мг на 100 г сухої плити. Хоча цей клас не стандартизований, його іноді використовують у рекламних цілях.

Якість чи безпека?

Якість меблів із ДСП або МДФ безпосередньо залежить від кількості смоли, яку вони містить: більш міцні матеріали високої якості містять більше смоли і, відповідно, показник небезпечного формальдегіду також вищий. За нормальної якості показник E1 перебуває на межі.

На жаль, дізнатися клас емісії формальдегіду в меблях у домашніх умовах неможливо, а під час купівлі предметів інтер'єру ці дані можуть бути доступні через сертифікати якості, що надаються на вашу вимогу.

Наскільки безпечні меблі в нашому будинку? Фото: Pintoy WeLove/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0
Найнадійніший спосіб визначення підвищеного вмісту формальдегіду — за запахом: недавно куплені вами меблі мають характерний сильний запах зовсім не від того, що вони нові, а тому, що вони містять багато формальдегіду — понад 14 мг/100 г сухої плити.

Кажуть, що перші півроку після експлуатації нових меблів виділення формальдегіду є найсильнішим. Потім, через рік і більше, цей процес стає менш інтенсивним, але... він триває, а небезпечні речовини й далі отруюють наше здоров'я.

Comments   

загрузка...