ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Сонячні печі — альтернатива електричним та газовим плитам

Велика Епоха

У наш час, коли електроенергія і газ дорожчає, сонячні печі є прекрасною альтернативою електроплитам та газовим плитам. Одним із таких пристроїв є GoSun Sport — сонячна піч, яку можна носити з собою в рюкзаку.

#img_center_nostream#Винахідник печі GoSun Патрік Шервін сконцентрував сонячну енергію у вакуумній трубці для нагріву гарячої води та адаптував її для приготування їжі.

Принцип роботи

#img_center_nostream#Піч працює дуже просто — розкриваються алюмінієві дзеркальні лопаті-концентратори, вони вловлюють сонячне світло і направляють його на вакуумну трубку, яка утримує до 90% зібраної теплової енергії. Це дозволяє грубці за кілька хвилин нагріватися до 280°С. Але користуватися такою піччю можна тільки в сонячний час

Для того щоб у печі можна було готувати в темний час доби або за похмурої погоди, в герметичний алюмінієвий корпус вбудували теплову акумуляторну батарею, яка працює на основі органічного воску. Вона нагрівається протягом двох годин і потім може автономно готувати їжу на 8 чоловік.

У ній ви можете запікати, готувати на пару, варити все, що завгодно...

У Гватемалі їх використовували для того, щоб перевести місцевих жителів на приготування їжі без диму, тому що тут поширені випадки, коли вдихання диму призводить до серйозних захворювань і смерті.

Характеристики печі GoSun Sport

Вага печі: 3,18 кг.

Довжина блоку в зборі: 61х20х13 см..

Максимальна температура: 371°С.

Робоча температура: 93°С — 288°С.

Потужність сонячної печі: 230 Вт за яскравого світла сонця.

Робочий об'єм: 1,2 л.

#img_center_nostream#Для того, щоб очистити таку піч, потрібно витратити якийсь час. Але спочатку потрібно розібратися, як це робити. Представник GoSun прислав відеоінструкцію про те, як правильно очищати піч, але, на жаль, ця інструкція англійською:

#img_center_nostream#Нині творці GoSun готуються до масового виробництва таких печей і зібрали на Kickstarter (англ.) вже більше $560 тис. На сторінці проекту на Kickstarter опубліковано більше 230 коментарів до проекту, як позитивних, так і негативних. Деякі користувачі, що внесли свої інвестиції, незадоволені тим, що розробник рідко повідомляє останні новини про розвиток проекту.

Тим не менш, на сайті GoSun вже зараз пристрій можна замовити за $279 (більше 6,9 тис. грн, модель GoSun Sport). Для порівняння: за таку ціну можна знайти чимало моделей газових та електричних плит із вбудованою пічкою (хоча можна знайти і на кілька тисяч гривень дешевше). За сумку-чохол до печі GoSun просять додатково $49. Однак до цієї суми додається ще й доставка. Вона коштує, як повідомили журналісту «Великої Епохи», $75 в будь-яке місце, повітрям. Доставити обіцяють за 7—10 днів. Таким чином, в Україні отримати такий пристрій можна за $354 (8750 грн за курсом 24,72, без чохла). Стаціонарну модель GoSun Grill, як зазначено на сайті, вже розкупили. Обіцяють, що в 2016 році вона буде в наявності.

Час приготування залежить від інтенсивності сонячного світла, а також від ваги/об'єму харчових продуктів.

#img_center_nostream#На графіку від виробника показано, скільки необхідно часу, щоб приготувати різні продукти з різною інтенсивністю сонячного освітлення. Наприклад, для того щоб приготувати хот-дог (0,35 кг/10 oz) за дуже яскравого сонця необхідно близько 15 хвилин; за звичайного рівня сонячного світла — близько 25 хвилин; за слабкого рівня світла сонця — 30—45 хвилин; а коли інтенсивність сонячного випромінювання слабка — 55−85 хвилин.

Хоч у таких печах їжа може готуватися довго, але це дешево й екологічно чисто.

Існує безліч конструкцій печей, що працюють на сонячній енергії. Тому можна не тільки придбати промисловий варіант сонячної печі, такий як GoSun, а й виготовити різні її моделі своїми руками.

Поступово ці пристрої стають все популярнішими. Наприклад, раніше в Чилі з'явився ресторан, де готують їжу в сонячних печах повідомляє NTD.

Раніше «Велика Епоха» писала про те, як зробити своїми руками домашню сонячну сушарню для виробництва сухофруктів.

Поділіться цією статтею, щоб більше людей задумалися про користь і екологічність сонячних печей.