ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ціна видобутку золота в Китаї

Велика Епоха

Після двох вибухів складів з хімікатами в місті Тяньцзінь 12 серпня, на яких зберігалося близько 700 тонн ціаніду натрію, влада Китаю виявила, що у воді, в радіусі двох кілометрів, вміст ціаніду в 28 разів перевищує безпечний рівень. Ця трагедія породила безліч питань, зокрема: для чого був призначений такий великий обсяг цієї хімічної речовини?

#img_center_nostream#Ван Ян, редактор блогу Daily in Touch в щоденному виданні Tencent Weibo, спробував відповісти на це питання — він припускає, що величезні обсяги ціаніду зберігалися для видобутку золота. Ця стаття являє собою скорочений варіант його відповіді (англ.).

Китай є найбільшим у світі виробником золота. Величезна кількість ціаніду, який використовується у видобутку золота в Китаї, шокує. Ціанід досить отруйний. Невелика кількість його може вбити людину. Майже всі виробники золота залежать від нього, щоб відокремити золото від інших руд. Ціанід є важливим реагентом і в ювелірному виробництві. На отримання кожних 10 кг золота витрачається 4,7 тонн ціаніду натрію, повідомляє Ван Ян.

Тільки одна з компаній Внутрішньої Монголії в 2014 році для виробництва 5,1 тонн золота видобула 23,1 тонни руди. Для підтримки своєї виробничої потужності, компанія споживає понад 2000 тонн ціаніду кожен місяць, говорить Ван Ян.

Сучасна промисловість розробила складну процедуру деградації ціаніду. За хорошої ізоляції людей, тварин і важливих джерел води можна запобігти катастрофічних наслідків. Але без суворих заходів з охорони навколишнього середовища, токсичні витоки можуть призвести до екологічних катастроф.

Відсутність нагляду

Ван Ян згадує, що у ЗМІ вже неодноразово з'являлися публікації про небезпечне забруднення ціанідом.

Наприклад, у статті, опублікованій у червні 2013 року China Economic (кит.), мовиться, що скидання стоків від виробництва 12000 тонн золота підприємством Shaanxi Maanqiao Ecological Mining Ltd викликало забруднення. Жителі сказали, що помітили осад у колодязній воді і не насмілювалися пити, побоюючись отруєння ціанідом.

Інший випадок: у кінці 2006 року, в провінції Гуйчжоу звалилася гребля. Близько 200 тис. кубічних метрів відходів ціаніду калію зі складу створили загрозу забруднення двом прісноводним водоймам.

Незаконний видобуток золота

Не тільки офіційно зареєстровані золотодобувні підприємства ігнорують безпеку навколишнього середовища. Існує й незаконний видобуток золота. У травні 2015 року в Beijing News з'явилася стаття «Виявлений незаконний завод, що видобуває золото в 1000-метровій печері». Журналісти виявили, що у незаконному видобутку золота шахтарі використовували ціанисті хімікати, а відходи виливали в горах, відзначає редактор Tencent Weibo.

Стаття під назвою «Властивості та безпечні методи з утилізації відходів ціаніду в Юньнані» була опублікована в журналі металургійної промисловості в червні 2015 року. У ній говорилося, що тільки в одній східній провінції Юньнань майже 10 тонн відходів ціаніду викидаються приватними підприємствами і нелегальними шахтарями без будь-яких захисних заходів. Відходи розсіяні по всій зоні розкопок в лісі, деякі з них розташовані у водоохоронних зонах. Ці відвали токсичних матеріалів створюють велику загрозу для природи, а також людей, розповідає Ван Ян.

Ціанід використовують і в ювелірній промисловості. Багато невеликих ювелірних майстерень працюють без ліцензії і купують ціанід на чорному ринку. Відходи зливають у каналізацію, а стічні води з вмістом ціаніду потрапляють у навколишнє середовище.

Наприклад, у місті Іву в провінції Чжецзян чимало таких ювелірних майстерень, тому там спостерігається масове забруднення цією хімічною речовиною. У 2013 році інспекція виявила, що річка в місті сильно забруднена ціанідом. Також було виявлено наявність величезного чорного ринку, що здійснює торгівлю ціанідом.

Хоча ціанід розкладається швидко, але довготривалий викид великих обсягів цієї речовини завдає шкоди довкіллю.