ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Новим китайським законом хочуть змусити адвокатів мовчати

Велика Епоха

У Китаї адвокатів попереджають, щоб із цього моменту вони гарненько все обмірковували, перш ніж сказати що-небудь під час судового процесу. Це пов'язано з новим проектом закону, який передбачає кримінальну відповідальність для всіх адвокатів, що захищають своїх клієнтів у суді.

#img_center_nostream#Законодавчий орган Китаю Всекитайські збори народних представників планує додати у список злочинної поведінки «серйозні порушення порядку в залі суду», «образи, наклеп або погрози, спрямовані на посадових осіб або учасників судового розгляду» і «відмову реагувати на судові попередження».

Наразі у законі є тільки один пункт — «організація протесту, з метою перешкодити [суду] і порушити постанову суду». Порушникам загрожує штраф і позбавлення волі на строк до трьох років.

Після того як у жовтні минулого року були вперше висунуті поправки до закону, більше 500 юристів підписали відкритого листа на знак протесту. Вони вважають такі слова, як «наклеп» і «образа», занадто розпливчастими, і що вони можуть бути витлумачені по-різному. На думку правознавців, адвокати, по суті, стануть безпорадними, кожне їхнє слово може бути використане проти них самих.

Здавалося, що недавні поправки включають у себе незначні оновлення суперечливого закону минулого року, однак, це не змінює суті закону, який знову викликав сплеск протестів з боку китайських адвокатів у соціальних мережах.

Пекінський юрист Ян Сюелін у своєму мікроблозі на сайті Sina Weibo написав: «Якщо поправка до кримінального закону буде прийнята, юридичний захист стане формальністю, оскільки тоді адвокати слухняно виконуватимуть рішення суду, щоб безперешкодно закінчити судовий розгляд. Адвокатів це не торкнеться, проте підсудні залишаться без захисту».

«Обговорювати верховенство права і закону для влади безглуздо, тому що вони [високопосадовці] насправді хочуть мати право влади», — пише правознавець Фу Міньжун.

Якщо адвокати «бояться висловлюватися в суді, це дуже небезпечно», — каже китайський правозахисник Чжан Вейюй в інтерв'ю «Великій Епосі». Спираючись на наявне кримінальне законодавство, юристи неодноразово вигравали судові справи. Зовсім недавно, 18 червня, захищаючи в суді право послідовників Фалуньгун на розповсюдження листівок, що викривають переслідування Фалуньгун комуністичним режимом, поліцейський під час суду неодноразово вдарив адвоката Ван Цюаньчжана в присутності судді і посадових осіб.

Таким чином, якщо поправки буде прийнято, «будь-хто може стати жертвою», — додав Чжан.

Деякі представники Всекитайських зборів народних представників також визнали запропоновані зміни кримінального права занадто спірними. Колишній адвокат із провінції Хебей, а нині заступник члена народного конгресу Янь Цзяньго, висловив стурбованість тим, що суди будуть довільно застосовувати ці правила, щоб перешкодити адвокатам захищати своїх клієнтів.