ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як Китаю врятувати економіку

Велика Епоха

Останнім часом зростання економіки Китаю сповільнилося, а багато експертів вказують на серйозні загрози, які постали перед КНР. Про те, як Китаю виправити це становище, розповів Адер Тернер, голова Інституту нового економічного мислення.

#img_center_nostream#Японія, Південна Корея і Тайвань, залишаючи позаду деяких експортерів нафти і такі міста-держави, як Гонконг і Сінгапур, довго йшли до своїх нинішніх показників ВВП на душу населення, який становить як мінімум 70% від аналогічного середнього показника в розвинених країнах за останні 60 років. Пекін сподівається повторити успіх своїх сусідів, але стикається з труднощами, що виражаються в його величезних розмірах, пише Адер Тернер.

Він виділив три основних етапи, які Пекін повинен пройти в майбутньому:

1. Перестати орієнтуватися тільки на експорт

Тернер вважає, що зовнішні ринки занадто малі, щоб повністю задовольнити попит для 1,5-мільярдного населення країни. А такі проекти, як «Новий Шовковий шлях» і будівництво додаткової інфраструктури, хоч і перспективні, але у кінцевому рахунку не вирішать проблеми.

Китайський мільярдер Джек Ма каже: «Я думаю, що протягом наступних 20 років Китаю необхідно зосередитися на імпорті. Вони повинні навчитися купувати і не боятися витрачати гроші».

2. Не забувати про борги

Ненадійні кредити, які використовуються для розвитку інфраструктури, повинні бути або централізовані, або списані повністю.

«Схоже, що в цій галузі накопичився великий обсяг позик, а також невиробничого капіталу. Повинен пройти якийсь час, перш ніж економіка зможе їх перетравити», — говорить Еван Лоренс із Grant's Interest Rate Observer.

3. Підвищення заробітної плати

Як пише Тернер: «Добра новина в тому, що заробітна плата вже росте швидше, ніж ВВП. Така тенденція, ймовірно, триватиме, в той час як демографічні зміни обмежують прихід нової робочої сили. Протягом наступного десятиліття число китайців у віці від 15 до 30 років впаде майже на 25%».

Він вважає, що врешті решт народ у Китаї повинен буде сам виробляти і сам споживати свою продукцію. Більше ніхто, за його словами, не зможе врегулювати це питання.

Валентин Шмід, Велика Епоха