ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Іноземним банкам важко в Шанхаї

Велика Епоха
Арка зі знаком «Китайська (шанхайська) експериментальна зона вільної торгівлі» в Шанхаї 23 вересня 2013 року
Арка зі знаком «Китайська (шанхайська) експериментальна зона вільної торгівлі» в Шанхаї 23 вересня 2013 року

Арка зі знаком «Китайська (шанхайська) експериментальна зона вільної торгівлі» в Шанхаї 23 вересня 2013 року. Фото: ChinaFotoPress/Getty Images

Іноземні банки прийняті до Шанхайської зони вільної торгівлі, але можливості вести бізнес їм не дають.

Нещодавно в Шанхайській зоні вільної торгівлі відкрили свої філії десять іноземних банків. Згідно зі звітом Центрального банку Китаю, жоден із цих банків не отримав ліцензію на діяльність у режимі Free Trade Account (FTA).

Шанхайська зона вільної торгівлі ожила, незважаючи на втручання з боку груп всередині Комуністичної партії Китаю, що мають відповідні інтереси. Вона була офіційно заснована 29 вересня 2013 року завдяки енергійним зусиллям китайського прем'єра Лі Кецяна. Однак її зростання надзвичайно повільне, особливо для фінансового сектора.

FTA був спеціально створений в рамках зони вільної торгівлі і приведений в дію 22 травня регіональними управліннями китайського Центробанку в Шанхаї. Набуття FTA чинності було важливим кроком на шляху до лібералізації ринку капіталу.

FTA необхідний іноземним банкам, щоб діяти в рамках зони вільної торгівлі. На відміну від решти території материкового Китаю, де обмін іноземної валюти жорстко контролюється, компанії в цій зоні можуть вільно обмінювати і переводити валюту між банками поза Китаєм та рахунків зони вільної торгівлі.

Банки, що хочуть працювати в зоні вільної торгівлі, зобов'язані подати заяву на отримання ліцензії FTA, щоб надавати своїм клієнтам послуги обміну капіталу та його переказу. В іншому випадку, у сфері діяльності банку немає ніякої різниці, чи то всередині чи поза зоною вільної торгівлі.

Згідно з китайським Центробанком, бізнес-ліцензії FTA отримали п'ять китайських банків, і це має стратегічне значення. Серед них три із «великої четвірки» — Банк Китаю, Промислово-комерційний банк Китаю і Будівельний банк Китаю — а також два місцеві банки: Шанхайський пудунський банк розвитку і Шанхайський банк.

Директор місцевої філії Будівельного банку сказав «Великій Епосі»: «Годі й говорити, що це більше схоже на спектакль, і, поза всяких сумнівів, ліцензії будуть видані державним банкам, а також, на знак ввічливості, двом місцевим банкам. Дозвіл іноземним банкам вступати в зону вільної торгівлі дається, щоб показати всьому світові, що наш фінансовий сектор стає відкритим. Що стосується ліцензій, то важко сказати».

8 липня газета South China Morning Post в Гонконзі процитувала члена правління одного з іноземних банків, який сказав: «Ці банки опублікували прес-релізи про створення філій в ЗВТ, але жоден з них не може чітко вказати, які послуги вони надають, що досить смішно».

Іноземний банкір, який брав участь у процесі подачі цієї заяви, сказав, що Центральний банк Китаю навмисно затягує видачу іноземним банкам FTA-ліцензій.

Жень І, Велика Епоха


Читайте також:
Нерухомість у Китаї: як її придбати?
Чому багаті китайці переводять капітал за кордон
Китайська економіка перебуває на роздоріжжі
ВВП Китаю завищений — експерти