ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Багаті китайці переводять капітал за кордон

Велика Епоха
Літак компанії Air China готується здійснити посадку у Столичному міжнародному аеропорту Пекіна 4 вересня 2012 р. Китай страждає від відтоку капіталу, адже підприємці відвозять свої гроші в безпечніші країни.
Літак компанії Air China готується здійснити посадку у Столичному міжнародному аеропорту Пекіна 4 вересня 2012 р. Китай страждає від відтоку капіталу, адже підприємці відвозять свої гроші в безпечніші країни.

Літак компанії Air China готується здійснити посадку у Столичному міжнародному аеропорту Пекіна 4 вересня 2012 р. Китай страждає від відтоку капіталу, адже підприємці відвозять свої гроші в безпечніші країни. Фото: Ван Чжао/AFP/GettyImages

Китай переживає відтік капіталу, адже підприємці залишають країну, вивозячи із собою в більш благополучні країни мільярди доларів.

«Ми відчуємо себе в безпеці лише тоді, коли поїдемо звідси; важко сказати, що буде відбуватися у Континентальному Китаї», — такі слова часто лунають з вуст багатьох китайців.

Більшість підприємців приватних компаній готові емігрувати у будь-яку мить. Головною причиною цього вони називають стурбованість невизначеністю політики правлячої Комуністичної партії. Раніше еміграція була для них найбільш привабливою із точки зору освіти дітей і більш комфортних умов життя. Тепер же це стало вторинним фактором.

Дослідження, що проводиться Шанхайською асоціацією підприємців, одним із найвпливовіших неурядових комерційних об’єднань торгівлі у Шанхаї, і Horizon Research Consultancy Group, було зосереджено на 150-ти приватних підприємствах у Континентальному Китаї. У звіті групи вказувалося, що відчуття захищеності китайських приватних підприємців склала у 2013 році всього лише 6,09 із 10 балів. Невизначеність, викликана нестабільністю політики, стала основним фактором, що вплинув на цей низький бал, — про нього згадали 31,5% з усіх опитаних.

Старший декан Коледжу зарубіжної освіти при Шанхайському університеті Jiaotong Ван Хунсін каже, що приватні підприємці мали б бути однією із найшанованіших верств суспільства. На жаль, китайське суспільство має хибне уявлення про підприємців, особливо приватних підприємців, і взагалі ненавидить багатих. Це, у поєднанні із непередбачуваним політичним курсом, слабким захистом приватного капіталу і корупцією чиновництва, перешкоджало підприємцям розширюватися на міжнародному ринку, а також заводило у глухий кут їхнє довгострокове планування.

Велика втеча мультимільйонерів із Китаю


В кінці 2012 року Центр Китаю та глобалізації (CCG) спільно із юридичним факультетом Пекінського технологічного інституту опублікували щорічну доповідь про міжнародну міграцію китайців (2012).

У доповіді говориться, що 27% власників бізнесу із надвисокою вартістю активів, у яких особистий капітал перевищує $18 млн, вже емігрували, а ще 47% думають про еміграцію. Майже 60% власників бізнесу із високою вартістю активів, у яких особистий капітал понад $1,8 млн, вже здійснили або розглядають інвестиційну еміграцію.

Результати опитування, наведені у звіті Hurun (www.hurun.net) за 2013 рік, демонструють, що відсоток найбагатших китайців, які емігрували, емігрують або розглядають можливість еміграції, виріс на 6,7% із 2012 року і досяг у 2013 році 64%. Із мультимільйонерів, згідно з даними опитування, емігрувала вже третина.

Зарубіжні активи


Опитування, яке проводила лондонська консалтингова компанія Wealth Insight у 2013 році, показав, що за кордоном у найзаможніших китайців зберігаються приховані активи на суму $658 млрд. Це більше, ніж 30% від податкових надходжень до бюджету Китаю, які складають 2,13 трлн.

Згідно зі звітом компанії CCG за 22 січня 2014 року, США, Канада, Австралія і Нова Зеландія — чотири основних місця, куди виїжджають китайські емігранти. У 2012 році понад 152 тисяч китайців отримали у цих чотирьох країнах постійне місце проживання: 81 784 у США, 33 018 у Канаді, 29 547 в Австралії та 7723 у Новій Зеландії.

У Global Talent Blue Book («Блакитна книга світових талантів»), щорічному звіті про міжнародну міграцію китайців (2012), опублікованому CCG 22 січня, говориться, що кількість китайських емігрантів сягнула 9,343 млн. Китай став четвертим за кількістю емігрантів у світі і другим джерелом іммігрантів у США.

Дані CCG також свідчать про те, що із 2011 року китайці стали другою найбільшою іноземною групою покупців нерухомості у США.

У Торонто і Лондоні 20—40% закордонних покупців приїхали із Китаю.

Минулого місяця Канада оголосила про свій намір припинити інвестиційну програму з імміграції і ліквідувати чергу із понад 65 тисяч імміграційних заяв, більшість яких — від китайців.

Китайське керівництво також висловлює намір покласти край відтоку грошей. Державне ЗМІ China Daily 12 березня опублікувало заяву Цао Цзяньміна, який очолює Верховну народну прокуратуру, що Китай буде «більш тісно співпрацювати із судовими органами за кордоном... щоб зловити тих, хто втік, і повернути кошти, здобуті нечесним шляхом».

За словами Цао, торік уже вдалося повернути 10,14 млрд юанів ($1,65 млрд) у «брудних грошах» та майні, і всередині країни та за кордоном було схоплено 762 підозрюваних у корупції.

Жень Ї, Велика Епоха

Написано англійською мовою Крістін Форд і Гізелою Зоммер.


Читайте також:
Нерухомість в США та Європі скуповують китайці
Навіщо багаті китайці заводять американських дітей?